• DOLAR 5,7165
  • EURO 6,2917
  • ALTIN 275,858
  • ...
Japonya yeni hızlı trenini test etti

Japonya, 400 km/s hıza erişebilen dünyanın en hızlı “mermi tren”i Shinkansen serisi trenin ALFA-X versiyonunun testlerine geçtiğimiz hafta başladı.

2030 yılında operasyonel yetkinliğini tamamlayıp hizmet vermesi beklenen trenin, ulaşacağı ilk hız ortalaması olan 360 km/s ile Çin’in rekortmen treni Fuxing’i de geride bırakması bekleniyor.

22 METRELİK DEV SİVRİ BURUN

Tünellerdeki büyük rüzgar direnci ile baş edebilmek için geliştirilen dev burun, tasarımsal olarak da trene bambaşka bir hava katıyor. Yeşil çizgili metalik gövdesi ile dikkat çeken süper hızlı mermi treni toplamda 10 adet vagondan oluşuyor.

Japonya yeni hızlı trenini test etti

İlk olarak 280 kilometre mesafedeki Sendai ve Aomori şehirleri arasında test edilecek olan ALFA-X, 3 yıl boyunca çeşitli test aşamalarından geçecek.

Japonya, geçtiğimiz sene Shinkansen N700S modelinin testlerine başlamıştı. Bu modelin 2020 yılı itibarıyla kullanıma açılacağı ve Tokyo Yaz Olimpiyatları'nda kullanılacağı açıklanmıştı.

En fazla 300 km/s hıza erişebileceği açıklanan N700S’den yeni bir hız rekoru beklenmiyor.

Japonya yeni hızlı trenini test etti

REKOR HIZ 603 KM
Şimdiye kadar kaydedilen en yüksek hız 603 km/s ile yine Japon Demiryollarına ait. Ancak bu sürüş test amacıyla yapılmış ve sonrasında böyle bir hız kaydedilmemişti.

CNN International'ın haberine göre Maglev adıyla bilinen bu tren, manyetik levitasyon denilen yöntemle çalışıyor. Yani tren manyetik alanın dışında, raylarla teması kesilerek mevcut hızı sayesinde havada kalarak ilerliyor. Böylelikle sürtünmenin oluşturduğu yavaşlatıcı etki en düşük seviyeye indirilmiş oluyor.

Japonya yeni hızlı trenini test etti

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir