• DOLAR 6.867
  • EURO 7.773
  • ALTIN 397.554
  • ...
Avusturya'da başörtüsü düşmanlığı

Avusturya'da aşırı sağcı hükümet, İslam'a  yönelik düşmanlığını bir kez daha ortaya koydu. İslam düşmanı hükümetin, ilkokullarda başörtüsünü yasaklayan yasa tasarısı, salt çoğunlukla basit yasa olarak meclisten geçti.

Tasarıya göre, 10 yaşına kadarki ilkokul öğrencileri, başlarını örtecek şekilde dini inançları temsil eden kıyafetleri giyemeyecek.

Tasarıda Hıristiyanlığın simgesi haç ve Yahudiliğin simgesi kipanın bunun dışında tutulması Müslümanlara yönelik "çifte standart" olarak yorumlandı.

Aşırı sağcı hükümetin bu yasa tasarısına meclisteki muhalif partilerden Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ve Yeni Avusturya Partisi (NEOS) karşı oy kullandı ve tasarının basit kanun olarak geçmesini sağladı.

İslam düşmanı Sebastian Kurz liderliğindeki aşırı sağcı hükümet, son hamlesiyle birlikte aynı yasa tasarısını 3 kez meclise taşımış oldu. Aşırı sağcı hükümet, her 3 girişimde de tasarıyı anayasa hükmünde kanun olarak çıkartamadı.

Basit yasa olarak mecliste kabul edilen başörtüsü yasağı için Anayasa Mahkemesinde iptal başvurusu yapılabiliyor. (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir