• DOLAR 8.552
 • EURO 10.081
 • ALTIN 495.54
 • ...
YÜZYILIN ANLAŞMASININ MADDELERİ YAYINLANDI

ABD Başkanı Trump tarafından hazırlatılan ve Ramazan ayından sonra açıklanması beklenen, 'Yüzyılın Anlaşması' planının resmi olmayan maddeleri İsrail Başbakanı Netanyahu'ya yakınlığı ile bilinen, HaYom gazetesinde yayınlandı.

İsrail gazetesine göre, “Batı Şeria ve Gazze Şeridi topraklarında 'Yeni Filistin' olarak adlandırılan Filistin devletinin kurulması için, İsrail-FKÖ ve Hamas arasında üçlü bir anlaşmanın imzalanması öngörülüyor.

Sözleşmenin ana noktaları aşağıdaki gibi:

1. Anlaşma

İsrail, FKÖ ve Hamas arasında üçlü bir anlaşma imzalanacak ve mevcut Yahudi yerleşimleri dışında Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde "Yeni Filistin" adlı bir Filistin devleti kurulacak.

 1. Arazi tahliyesi

Bugünkü yerleşim blokları, işgal rejiminin elinde kalacak ve birkaç yerleşim birliği ile birleştirilecek. Blokların alanları, kendilerine eklenecek izole edilmiş yerleşim yerlerine göre büyüyecek.

 1. Kudüs

  İsrail ve yeni Filistin tarafından bölünmeyecek ve paylaşılmayacak ve İsrail'in ve yeni Filistin'in başkenti olacak, Arap sakinleri yeni Filistin halkı olacak. Kudüs Belediyesi, yeni Filistin hükümeti tarafından verilecek eğitim dışında Kudüs'ün tüm alanlarından sorumlu olacak ve yeni Filistin Otoritesi Kudüs Belediyesi belediye vergilerini ve sularını ödeyecek.

Yahudilerin Arap evlerini almalarına izin verilmeyecek ve Arapların da Yahudi evlerini satın almalarına izin verilmeyecek. Kudüs'e ek alan eklenmeyecek. Kutsal Yerler bugün olduğu gibi kalacak.

 1. Gazze

Mısır, fabrikalar ve ticaretin kurulması ve konut dışında tarım için bir havaalanı oluşturmak amacıyla Filistin'e yeni bir arazi kiralayacak. Bölgelerin büyüklüğü ve fiyatı taraflar arasında, destekleyici ülkelerin arabuluculuğu ile belirlenecek.

 1. Pro-devletler

Bu anlaşmanın uygulanmasını finansal olarak destekleyecek ülkeler şunlardır: Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve petrol üreten Körfez ülkeleri. Destekleyici ülkeler, yeni Filistin için ulusal projeler için beş yılda 30 milyar dolarlık bir bütçe sağlayacak.

 1. Destekleyici ülkeler arasında katkıların dağılımı

- ABD% 20
- AB yüzde 10
- Petrol üreten Körfez ülkeleri - yüzde 70. Arap ülkeleri arasında petrol potansiyeline göre dağıtılacak.

 1. ORDU

  Yeni Filistin artık bir ordu oluşturmak zorunda kalmayacak. Tek silah, polis tarafından tutulan hafif silahlar. İsrail ile yeni Filistin arasında İsrail'in yeni Filistin'i tüm dış saldırılara karşı güvence altına alacağı bir savunma anlaşması imzalanacak ve yeni Filistin İsraile bu koruma için ödeme yapacak. Bu ödemenin maliyeti, destekleyici ülkelerin aracılık ettiği taraflar arasındaki müzakerelerde olacak.
 2. Zaman çizelgeleri ve uygulama aşamala
 3. Hamas, Mısırlıların kişisel silahları da dahil olmak üzere tüm silahları toplayacak.  
 4. Liderler de dahil olmak üzere Hamas üyeleri, destek veren ülkelerden hükümetin kurulmasına kadar maaş almaya devam edecek.  
 5. Gazze'nin tüm sınırları, Batı Yaka ve deniz yoluyla olduğu gibi İsrail ve Mısır'a geçişine açık olacak.  
 6. Bir yıl içinde, demokratik seçimler yapılacak ve yeni Filistin'e bir hükümet seçilecek. Her Filistinli vatandaş seçim için ayakta durabilecek.  
 7. Mahkumlar - Seçimlerden ve hükümetin kurulmasından bir yıl sonra mahkumlar kademeli olarak üç yıl içinde serbest bırakılacak.
 8. Beş yıl içinde, yeni Filistin'de bir liman ve havaalanı kurulacak ve daha sonra İsrail'deki havaalanı ve İsrail'deki limanlar kullanılacak.  
 9. Yeni Filistin ile İsrail arasındaki sınırlar, dostane ülkelerdeki gibi vatandaşların ve malların geçişine açık olacak.  
 10.  Gazze ile Batı Yaka arasındaki otoyolu Çinli bir şirket yapacak.

Ürdün Vadisi

 1. Ürdün Vadisi, bugün olduğu gibi İsrail'in elinde kalacak.  
 2. Rota 90, dört şeritli ücretli bir yola dönüşecektir.  İsrail, üçüncü yolu açmak için ihale açacak.  
 3. Yeni Filistin'den Ürdün'e iki geçiş yapacak, bu geçişler yeni Filistin'in kontrolü altında olacak.

Sorumluluklar (Cezalar)

 1. Hamas ve FKÖ'nün bu anlaşmaya itiraz etmesi durumunda ABD, Filistin'e sağladığı tüm mali desteği kesecek ve diğer ülkelerin de mali destek sağlamasını engelleyecek.     
 2. FKÖ bu anlaşmayı kabul eder de Hamas ya da Filistin İslami Cihad Hareketi bu anlaşmayı reddederse bu iki hareketin liderleri sorumlu sayılacak ve Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki yeni bir savaşta ABD, İsrail'in bu liderleri hedef alması konusunda destekleyecek. Dolayısıyla onlarca kişinin milyonların hayatını tehlikeye atması makul bulunmayacak.     
 3. Eğer İsrail bu anlaşmaya itiraz ederse, İsrail'e sağlanan mali destek durdurulacak.

Bu anlaşma şu an taslak halide, bir ay sonra anlaşma resmen yayınlanacak.

Anlaşmanın yeni sızdıran öğeleri Filistinli aktivistlerden sosyal paylaşım sitelerinde olumsuz tepkiler aldı.

Kaynak : TimeTurk

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir