• DOLAR 6.82
  • EURO 7.566
  • ALTIN 377.556
  • ...
"Savaş bittiğinde Suriyeliler ülkelerine dönecek"

Gaziantep’te, Suriyeli Dernekler Platformu tarafından “Suriyeli Sığınmacıların 5’inci Durum Analiz Çalıştayı” düzenlendi.

Kentteki bir otelde düzenlenen çalıştayda konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, bir gün Suriye’deki bu savaşın biteceğini ve Suriyeli mültecilerin ülkelerine döneceğini belirtti.

Gül, “Memleketlerine döndüklerinde kendi ülkelerini inşa ve ihya edecek donanımda bir gençliğinin olması gerekiyor. Bu nedenle çocuklarınızın ve gençlerinizin iyi yetişmesi için onlara sağlayacağınız imkânlar çok önemli. Bizler göç eden Suriyelilerin ve Suriye’deki Suriyelilerin her meselesine imkânlar ölçüsünde ulaşmaya çalışıyoruz. Bütün derneklerimiz iyi niyetle çeşitli faaliyetler yapmak istiyor. Yapılan faaliyetleri öncelik sırasına göre koymanız hem kaynakları daha verimli kullanmanıza hem de temsil ettiğiniz kitleye daha iyi hizmet sunmanızı sağlar. Bizim sizlerden beklentimiz hem kendiniz hem çocuklarınız için lisan meselesini çözmeniz. Lisan meselesini çözemezseniz burada yaşadığınız süre içerisinde topluma yeterince entegre olmamış olursunuz.” dedi.

Çocukların meslek edinmesinin de son derece önemli olduğunu vurgulayan Gül, “Çocuklarınızın iyi eğitim alması ve meslek edinmesi Türkiye’de de kalsanız üçüncü bir ülkeye de gitseniz son derece önemli. Hem üniversitemizin burada eğitim verdiği gençlerimiz hem Cerabulus’ta hem de diğer bölgelerde açılacak okullarla beraber liseden sonraki eğitimin bir ayağı daha güçlenmiş olacak. İlkokul, ortaokul anlamında güvenli bölgede çok sayıda okul açıldı. 80 bine yakın öğrenci var. Kadınlar, çocuklar, gençler tıpkı Türkiye’deki gibi halk eğitim kurslarından hizmet alıyor. Bunları geliştirmek sayılarını çoğaltmak lazım.” diye konuştu.

Suriye’den göç eden gençleri eğitimsiz bırakmamak adına çok yoğun çaba sarf ettiklerini aktaran Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür de şunları söyledi:

“Türkiye’de yaklaşık 19 bin 800 öğrenci yükseköğretimde eğitim görüyor. Ancak 100 bin civarında yükseköğretim çağında gencimiz var. Gaziantep Üniversitesinde şu anda 2 bin 368 tane Suriyeli öğrencimize eğitim veriyoruz.”

Suriye Geçici Hükümet Başkanı Cevad Ebu Hatab de Türkiye'nin insani, politik ve askeri konularda kendilerine çok büyük destek verdiğine dikkat çekti.

Türkiye'nin, Suriye’nin kuzeyinde birçok okul ve hastane inşa ettiğini dile getiren Hatab, “Bizim istediğimiz iş birliğini geliştirmek, olumlu ve olumsuz şeyleri görmek, daha iyi seviyelere gelebilmek. Türkiye bizim için çok şey yaptı. Okullar, hastaneler inşa etti.” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

Konuşmaların ardından çalıştaya geçildi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA) 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir