• DOLAR 6.856
  • EURO 7.75
  • ALTIN 390.533
  • ...
Facebook artık kimseyi takmıyor!

TEKNOLOJİ SERVİSİ ÖZEL

Facebook, 1,5 milyon kullanıcısının e-posta şifrelerini, kullanıcıların bilgisi ve isteği dışında yanlışlıkla sisteme yüklediğini duyurdu.

Facebook, Mayıs 2016'dan bu yana platforma üye olan kullanıcıların olaydan etkilendiğini belirtti.

Şirketin açıklamasında verilerin üçüncü taraflarla paylaşılmadığı ve silinmeye başladığı; bu durumdan etkilenen kullanıcıların bilgilendirileceği belirtildi.

Üç yıl önce yapılan teknik bir değişik sonrasında Facebook, yeni hesaplara giriş yapan kullanıcılarından e-posta şifrelerini de vermesini istedi, sonra da yanlışlıkla bu bilgileri sistemine yükledi.

“YANLIŞLIKLA KAYDETMİŞİZ!”

Facebook bu bilgileri insanların sosyal ilişki ağını belirlemek ve diğer kullanıcıları arkadaş olarak eklemek için kullanıyor. Bir Facebook sözcüsü, geçtiğimiz ay e-postaları şifre ile doğrulama uygulamasını durdurduklarını söyledi.

Sözcü “İnsanların hesaplarını doğrulamak için hangi aşamalardan geçtiklerini incelediğimizde bazı durumlarda insanların e-posta kişilerinin yanlışlıkla Facebook’a yüklendiğini tespit ettik. Bu durumun altında yatan problemi çözdük ve kişileri Facebook’a yüklenen insanlara haber durumu haber verdik.” dedi.

Facebook bu kişi listelerinin kimseyle paylaşılmadığını ve listeleri silmeye başladıklarını söyledi. Ayrıca kullanıcıların Facebook’la paylaştıkları kişi listelerini Facebook ayarlarından kontrol edebilecekleri belirtildi.

DAHA ÖNCE DE 87 MİLYON FACEBOOK KULLANICISININ VERİLERİNE USULSÜZ BİR ŞEKİLDE ERİŞİLMİŞTİ

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketi olarak Facebook yaklaşık 2 milyar kişinin verisini kontrol ediyor. Şirketin veri yönetim uygulamaları yakın zamanda yaşanan Cambridge Analytica skandalı ile yeniden gündeme gelmişti. Bu skandalda 87 milyon Facebook kullanıcısının verilerine usulsüz bir şekilde erişilmişti.

MİLYONLARCA INSTAGRAM KULLANICISI DA GÜVENLİK AÇIĞINDAN ETKİLENDİ

Peki, Faceebook’un rezillikleri bitti mi? Hayır! Yine Facebook, sahibi olduğu Instagram uygulamasına ait milyonlarca kullanıcının parola bilgilerinin şifrelenmeden saklandığını ve bu bilgilerin şirket çalışanlarının erişimine açık olduğunu tespit ettiklerini duyurdu. Instagram kullanıcılarının şifrelenerek saklanması gereken parola bilgileri, şirket tarafından düz metin olarak ve 20 binden fazla çalışanın erişimine açık bir şekilde depolandı.

Öte yandan Instagram hesaplarıyla ilgili güvenlik açığı geçen ay gündeme gelmiş, Facebook bu durumu kabul ederek, şirket personeli tarafından parola bilgisine ulaşılabilen hesap sayısının on binlerle sınırlı olduğunu açıklamıştı.

Facebook'tan yapılan son açıklamada, milyonlarca Instagram kullanıcısının bu güvenlik açığından etkilendiğinin tespit edildiği belirtildi. Açıklamada ayrıca, yüz milyonlarca Facebook kullanıcısının parola bilgilerinin de şifrelenmeden saklandığına yer verildi.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir