• DOLAR 5,8343
  • EURO 6,5271
  • ALTIN 252,483
  • ...
Konya Teknik Üniversitesi birinci oldu

TEKNOLOJİ SERVİSİ

Konya Teknik Üniversitesi(KTÜN) RAC-LAB ekibi, OpenZeka tarafından düzenlenen ve son teknoloji ürünü sensörler ile yapay zeka algoritmalarının otonom araç uygulaması üzerinde geliştirilmesini amaçlayan ‘MARC Mini Otonom Araç Yarışmasına’ damga vurdu. Bilkent Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen ve ODTÜ, Bilkent, Yıldız Teknik, Uludağ, 19 Mayıs, Düzce, Fırat, Kocaeli Üniversitelerinin katıldığı yarışmada, KTÜN RAC-LAB ekibi birinci oldu.

Gelecekte hayatın her alanında yer bulacak otonom sistemlerin tasarlanması ve yapay zeka algoritmalarının geliştirilmesi, teknolojik dönüşümü gerçekleştirecek firmalarda bulunan yetişmiş insan kaynağına katkı sağlamayı amaçlayan yarışmaya, KTÜN adına Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden Erol Öztürk, Mehmet Duramaz, Yunus Emre Dursun, Osman Karagülle ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Meryem Afife Mutluer ile İrem Nur Yoldaş’ın oluşturduğu RAC-LAB ekibiyle katıldı. 

Elektrik-Elektronik Mühendisliğinden Dr. Öğr. Üyesi Akif Durdu ve Bilgisayar Mühendisliğinden Dr. Öğr. Üyesi Ömer Kaan Baykan’ın akademik danışmanlığını yaptığı ekip, rakiplerini geride bırakarak önemli bir başarıya imza attı. 

“DONANIMLI MÜHENDİSLERİNİ YETİŞTİRMEYİ AMAÇLIYORUZ”

Ekibin akademik danışmanı Konya Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Akif Durdu yaptığı açıklamada,

“OpenZeka MARC mini otonom yarışmasına katılan ekiplerden beklenilen görevler; Trafik Işığı Tanıma, Yol Çalışması (Engel Tespiti), Bozuk Satıhta Hareket Etme, Karekod Okuma, Araç Sollama, Yaya Geçidinde Durma, Levha Tespiti, Düzenli Park Etme ve Şerit Takibiydi. RAC-LAB ekibi, verilen görevlerden en yüksek puanı toplayarak yarışmada birinci oldu. RAC-LAB ekibi tarafından geliştirilen otonom araç sisteminde, robot işletim sistemi (ROS), derin öğrenme, görüntü işleme yöntemleri, engelden kaçınma, sensör füzyonu, obje tanıma ve sınıflandırma yöntemleri araştırıldı ve uygulandı. Konya Teknik Üniversitesi olarak kendini geliştirmiş, özgüveni yüksek ve donanımlı mühendislerini yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Disiplinler arası çalışmayı önemsiyoruz ve mühendis adaylarımızla katıldığımız bu yarışmalarla ekip çalışması kabiliyetini kazandırmak istiyoruz.” dedi.

KTÜN Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik yayınladığı mesajla RAC-LAB ekibinin elde ettiği başarıyla gururlandıklarını ifade ederek ekibi tebrik etti.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir