• DOLAR 5,8343
  • EURO 6,5271
  • ALTIN 252,483
  • ...
Karadenizli balıkçılar av sezonunu bereketli kapattı

GİRESUN

Sezonu açtıkları palamut avıyla yüzü gülen balıkçıların, bol miktarda avladığı balık, tezgahları ve vatandaşın sofrasını şenlendirdi. Hamside ise palamut kadar olmasa da avcılık iyi geçti. Batı bölgelerden Hopa'ya kadar hamsinin peşinden giden balıkçı tekneleri, yurt dışında da hamsi avladı. Balıkçılar, hamsinin ardından bol miktarda istavrit avı gerçekleştirdi.

"İYİ PALAMUT AVCILIĞI OLDU"

Giresun Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, palamut avcılığı ile başlayan sezonun genel anlamda iyi geçtiğini söyledi. "Vira bismillah" dedikleri andan itibaren 2,5 ay boyunca palamut avlandığını belirten Arslan, sonrasında ise hamsi avcılığı yapıldığını kaydetti. Sezonda palamut avcılığının daha da fazla olmasını beklediklerini ancak yine de iyi palamut avlandığını ifade eden Arslan, "Palamut beklentilerden biraz daha erken kendini kaybetti ancak yine de buna rağmen iyi palamut avcılığı oldu. Sezonda özellikle palamut balığı her kesimi mutlu etti." dedi. rslan, 1,5 ay gibi bir süre özellikle Karadeniz'in batı bölgelerinde hamsi avlandığını dile getirerek, "Bu dönem içerisinde de hamsi avı iyi geçti ancak uzun sürmedi. 3-4 ay hamsi avlanacak ki iyi bir dönem geçirildi diyebilelim. Ne kadar avlandı. İstatistiki verilere bakmak lazım, tezgahlar kimseyi yanıltmasın." diye konuştu.

HAMSİ BEKLENTİYİ KARŞILAMADI

Yeni yılla beraber hamsinin Türkiye'den göç ettiğini anlatan Arslan, şunları kaydetti: "Peşinden de birçok teknemiz hamsi avlamak için Gürcistan ve Abhazya bölgesine gitti ve hamsiyi oralarda avladılar. Yaklaşık iki ay hamsi avlandı ama balıklar Türkiye'ye çok fazla gelmedi, genelde balık unu fabrikalarına gönderildi. Tabii bunun bir sebebi de maliyetlerin yüksek olması."

"HAMSİ İÇİN ÖNLEM ALINMALI"

Arslan, hamsinin sürekliliği için önlem alınması gerektiğini vurgulayarak, "Ülkemiz için çok önemli bir besin kaynağı, denizdeki birçok balık için de besin kaynağı. Hamsi olmazsa denizdeki birçok balık için de tehlike. Önümüzdeki yıl önlemler alınmazsa birkaç sene sonra hamsi olacak mı? Olmayacak mı? Bunun hesabını yaparız." değerlendirmesinde bulundu. Bu sezon güzel istavrit avı gerçekleştiğine işaret eden Arslan, "Gönül isterdi ki şu anda istavrit avlanmasa, şu an avlananlar boy standartlarının altında görünüyor. Günü kurtarmak yerine uzun vadeli düşünülse de istavrit avı süreklilik gösterse." dedi. Arslan, büyük teknelerin çoğunun barınaklara demirlediğini kaydederek, bu teknelerin ağların bakımlarını yaparak tekrar önümüzdeki sezonun hazırlıklarına başlayacağını aktardı. AA

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir