• DOLAR 6.473
  • EURO 7.207
  • ALTIN 339.57
  • ...
"Sevgili Peygamberimiz İslam dininin örnek insanıydı"
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Peygamber Sevdalıları Vakfı Batman İl Koordinatörlüğü tarafından "Ahlak ve Adalet Rehberi Hazreti Muhammed" temasıyla düzenlenen "Hazreti Peygamberi Anlama ve Sünnetini Yaşama" etkinliğinde Türkçe bir konuşma yapan İTTİHADUL ULEMA üyesi Ömer Çelik, Peygamber Efendimizin örnek ahlakına değindi.

Peygamberlerin insanlık tarihinin en üstün ahlaka sahip kişiler olduğunu vurgulayan Çelik, "Onlar şahıslarında hem içinde yaşadıkları topluma hem de daha sonra gelecek nesillere en iyi örnekleri sunarlar. Onların hayatları ve yaşayış tarzları fertler ve toplumlar için en ideal örneklerdir. Sevgili Peygamberimiz çocukluğundan itibaren en üstün ahlaki değerlere sahipti. Gerek çocukluk gerekse de gençlik yılları akranlarından çok farklı geçti. Kötülüklerin her çeşidini son derece yaygın olduğu bir toplum da Cenabı Hak son Peygamber olarak görevlendireceği Hazreti Muhammed'i çocukluğundan itibaren cahiliyenin bütün kötülüklerinden korumuştur. Bu üstün ahlak sahibi insan kavminin takdirini kazanmış, kendisine el-emin güvenilir kişi lakabı verilmiştir. Herkes ona güvenir, doğruluğunu kabul eder ve malını ona teslim ederdi." diye konuştu.

"İnsanoğlunun en üstünüydü"

Peygamber efendimizin vasıfları sebebiyle diğer insanların üstünde olduğunu ifade eden Çelik, "Beşeri özellikleri bakımından Hazreti Peygamber bizim gibidir. Yer, içer, uyur, yorulur; sevinir ve üzülür. Ancak beşeri vasıfların ahenk ve ölçüsü bakımından diğer insanlara üstünlüğü söz konusudur. Bu nedenle seyyidü'l beşer; insanoğlunun en üstünü, efendisi unvanıyla anılır. Aslında beşeri vasıflar ifadesiyle her insanın sahip olabileceği özellikler kastetmektedir. Ancak o bu konuda da diğer insanların üstündedir." dedi.

"O'nu tanıdıkça hal ve hareketlerimiz olgunlaşacak ve kıvama erecektir"

Konuşmasının devamında Çelik şunları söyledi: "Hazreti Peygamberin beşeri yönünde dikkat çeken hususlardan biri de, ondan bütün beşeri ve ahlaki vasıfların ölçülü ve denge halinde bulunmasıdır. Zira o itidal/denge adamıdır. Ve bu denge kemal üzere dengedir. Hepsinden birer parça değil, olması gerektiği kadarına sahiptir. O yer içer, ama israf etmez ve karnını tıka basa doyurmazdı; sevinir ama kahkahalar atıp taşkınlık yapmazdı. Üzülür, ama ağıtlar yakıp ortalığı velveleye vermezdi. Onun davranışları hep ölçülüydü. O beşerî özellikleri ve bu özelliklere dayalı hal ve hareketi bakımından bize en güzel örnektir. O'nu tanıdıkça hal ve hareketlerimiz olgunlaşacak ve kıvama erecektir."

"Ona göre din, güzel ahlaktan ibaretti"

"Sevgili Peygamberimiz, İslam dininin örnek insanıydı." diyen Çelik, "Müslümanların nasıl olması gerektiğini canlı bir hayat olarak sergilemişti. Hazreti Peygamber en faziletli amelin güzel ahlak oluğunu söylerdi. Ona göre din, güzel ahlaktan ibaretti. Cennete ancak iyi ahlak sahibi olanlar girebilirdi. Samimilik ve sadelik, Peygamberimizin en önde gelen vasfıydı. Son derece mütevaziydi. Sade giyinir, sade yer içer, sade yaşardı. Dünya malına gerektiğinden fazla önem vermezdi. Allah'ın haramlarına ve hudutlarına karşı son derece titiz davranırdı. Temizliği çok severdi, 'temizlik imanın yarısıdır' derdi. Boş vakit geçirmez, zamanını çok iyi değerlendirirdi. Kalp kırmazdı, bilakis kırılan kalpleri onarırdı. Hiç kötü söz söylemez, kimseye kötülük yapmazdı. Kimsenin gönlünü kırmaz, hiç kimseyi hor görmezdi. Herkese karşı adil davranırdı. Peygamberimiz doğru sözlü ve doğru işli idi. Emanete riayet etmek Peygamberimizin en önemli prensiplerinden biriydi." ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmanın ardından sahnede yerini alarak okudukları ilahilerle kalabalığı coşturan Özlem Ajans sanatçıları M.Ali Oğuz, Burhaneddin Cebba, Nezir Güler, Rehber İlahi Grubundan Veysi Hiçyılmaz ile Peygamber Sevdalıları Erkek ve Kız İlahi Grubunun seslendirdiği ilahilere Batmanlılar tekbir ve salâvatları ile iştirak etti. (Mehmet Fatih Akgül, Sait Çelik, Şükrü Tontaş, Murat Orhan, Ramazan Casuk-İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir