• DOLAR 5.887
  • EURO 6.529
  • ALTIN 281.82
  • ...
Tarihte Bugün- 4 Nisan

1193: Eyyubi devletinin kurucusu, Haçlı saldırılarına karşı duran, Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi vefat etti. Hayatı Allah için cihad meydanlarında geçen bu güzide insan, ömrünü Kudüs'ün kurtuluşuna adamış, ümmetin acılarını dindirmek için canını dişine takmıştı. Selahaddin Eyyubi, 1137’de Tikrit’te doğmuş, Kuran’ı ezberlemiş ve iyi bir eğitim görmüştü. Selahaddin ayrıca, Geometri, Astronomi, Matematik ve Aritmetik konularında uzmandı. Yine Mantık, Felsefe, Sosyoloji, Fıkıh (İslam Hukuku) ve Tarih öğrenmiş, Şam’da Dar’ul-Hadis (Hadis Üniversitesi)’nden mezun olmuştur. Arapça, Türkçe, Farsça ve Kürtçe biliyordu.

1949: NATO kuruldu. Washington'da ABD, Belçika, Danimarka, Fransa, Lüksemburg, Norveç ve Portekiz, Kuzey Atlantik Paktı Örgütünün (NATO) kuruluşunu onaylayan antlaşmayı imzaladı.

1986: Eski emniyet müdürü ve vali, SHP İstanbul Milletvekili İbrahim Ural, "Demirel bana işkence için talimat vermişti" dedi.

2000: Amerika Birleşik Devletleri Federal Soruşturma Bürosu FBI'ın Başkanı Louis Freeh, Ankara'ya gelerek İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun, Adalet Bakanlığı Müsteşarı İhsan Erbaş ve Emniyet Genel Müdürü Turan Genç ile görüştü. FBI Başkanı Louis Freeh, ‘‘Türkiye'ye gelen ilk FBI başkanı olmaktan mutluyum. Türkiye ile uyuşturucu kaçakçılığı, uluslararası terör, bilgisayarla işlenen suçlar, organize suçlar ve iki ülkeyi ilgilendiren diğer suçlara karşı ABD olarak işbirliği yapmaya kararlıyız’’ derken Amerika ile terörle mücadelede işbirliği anlaşmasının en kısa zamanda imzalanacağı açıklandı.

2003: Yargıtay Sekizinci Ceza Dairesi, Manisalı gençler davasında biri başkomiser 10 polisin, 60 ile 130 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmalarına ilişkin kararı onadı.

2009: Almanya'nın Bavyera eyaletinde 1980 yılında aniden ortadan kaybolan bir adamın cesedi, 29 yıl bir ağaca asılı kaldıktan sonra bulundu. Cesetten sadece bazı parçaların ağaçta asılı kaldığı, bazı parçaların ise zamanla yere düştüğü belirtildi. Ormanda yürüyüş yapan 18 yaşındaki bir genç, insan kemikleri bulunca polise haber verdi. Olay yerine gelen polis, inceleme yapınca korkunç gerçekle karşılaştı. 1980 yılında ortadan kaybolan 69 yaşındaki emekli bir adam, bir çam ağacına tırmandı. Kendini iple sıkıca ağaca bağlayan adam, kafasına kurşun sıkarak intihar etti. Alman polisi ve akrabaları, 1980 yılında ortadan kaybolduğunda tüm aramalara rağmen bu kişinin izine rastlamamıştı. Alman polisi kemik parçalarını 11 metre yükseklikte ağacın tepesinde bulduklarını açıklarken yetkililer ağacın, cesetle birlikte uzadığını tahmin ediyor. 

2010: Afganistan'da sözde istikrarı sadece silahlı mücadeleyle sağlayamayacağını düşünen İngiltere, sivil halkın kalbini kazanmak için bu ülkeye çok sayıda imam gönderme kararı aldı. Bir İngiliz gazetesinin haberine göre, "kalp ve zihin kazanma" görevi verilecek imam askerler, bölgedeki Afgan dini liderler ve sivil halka doğrudan temasa geçecek. İngiltere'nin, bu politikayla aynı zamanda İngiliz ordusuna katılacak Müslüman sayısını da artırmayı umut ettiği belirtildi.

2012 : 12 Eylül Askeri darbesine ilişkin, dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılanmasına Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Evren ve Şahinkaya, sağlık durumlarını gerekçe göstererek duruşmaya katılmadı.

2012 : Hollanda'da üretilen uçan araba, Belçika'da yapılan çok sayıda testten başarıyla geçti.   İki kişinin oturabildiği ve elektrikle çalışan kanatsız araba, hava şartlarına göre 300 ile 500 kilometre arasında yol kat edebiliyor.

2017: Suriye İdlip kentine bağlı Han Şeyhun kasabasına rejim veya Rus uçakları kimyasal bombalar attı. 100'den fazla sivil hayatını kaybetti.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir