• DOLAR 6.737
  • EURO 7.576
  • ALTIN 366.846
  • ...
BM, AB, İngiltere ve Rusya'dan Golan Tepeleri tepkisi

Emperyalist ABD Başkanı Donald Trump'ın "Golan Tepeleri üzerinde işgalci terör çetesinin egemenliğini resmen tanıdığını" ilan etmesi tepkilere neden oldu.

AB Sözcülüğünden yapılan açıklamada, "Tutumumuz değişmedi. Golan Tepeleri dâhil israilin 1967'den beri işgalinde olan topraklar üzerindeki egemenliğini tanımıyoruz." ifadesi kullanıldı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, ''Golan Tepeleri'nin statüsü değişmedi ve BM'nin Golan politikası Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarında belirtiliyor.'' dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, "Uluslararası hukuka aykırı bu karar maalesef Orta Doğu'daki gerginliği artırabilir. Böyle şeyler hukuki zeminin dışında kalıyor. Tüm uluslararası çalışmaları, BMGK kararlarını yok sayan bu tür adımlar sadece durumu daha da kötüleştirir." şeklinde konuştu.

İngiltere ise "Golan Tepeleri'ni israil işgali altındaki toprak olarak görüyoruz. israilin 1981'deki ilhakını tanımadık ve tanımayı da planlamıyoruz." açıklamasında bulundu. (İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir