• DOLAR 5.945
  • EURO 6.555
  • ALTIN 300.28
  • ...
Tarihte Bugün 25 Mart 2019

1611: Ünlü Osmanlı gezgini ve tarihçisi Evliya Çelebi İstanbul'da doğdu.

1912: Türk Ocakları kuruldu. Türk Ocakları Cumhuriyet dönemine geçişte de varlığı devam ettirilmiş, millî devletin oluşumuna katkıda bulunmuş milliyetçi örgüttür. Türk Ocakları Derneği, II. Meşrutiyet sonrasında Osmanlı Devleti sınırları içinde yaşayan azınlıkların Osmanlı Devleti’nden ayrılmak için kurdukları milliyetçi derneklere karşılık aynı sınırlar içinde yaşayan Türklerin haklarını korumak üzere kuruldu. Ne var ki, Türk Ocakları Cumhuriyet sonrasında zamanla Atatürk'ün fikrinin dışına çıkarak bir güç haline geldi. Ocak sürekli olarak tüm Türki Cumhuriyetlerin birleşip büyük Türk dünyasının kurulmasını dile getiriyordu. O dönemde Türki Cumhuriyetlerin çoğu da Sovyetlerin egemenliğinde olduğundan bu ülkü, Rusları rahatsız etmeye başladı. Ruslar bürokratlar aracılığıyla Cumhuriyet yöneticilerine rahatsızlıklarını dile getirmeye başladılar. Rusların bu rahatsızlıkları ve Türk Ocaklarının kontrolden çıkmaya başlayan bir güç halini almaya başlaması, fişinin çekilme vaktinin geldiğini gösteriyordu. Nihayet 1931’de 260’ı geçen şubesi, 30.000‘i aşkın üyesiyle Türkiye'nin en güçlü sivil kuruluşu durumuna gelen dernek, Atatürk'ün  emri ile kapatılıp Cumhuriyet Halk Partisi ile birleştirildi.

1941: Yugoslavya, Almanya, İtalya ve Japonya'nın başını çektiği Mihver Devletlerine katılma kararı aldı.

1949: Ilich Ramirez Sanchez, ya da en çok bilinen lakabıyla Çakal Carlos doğdu. Marksist bir ailenin oğlu olarak Venezuella'da dünyaya gelen Çakal Carlos, ailesi ve kardeşleriyle İngiltere'ye taşındı. Uzun bir dönem Marksist gençlik örgütlenmelerinin içinde yer alan Carlos, 1975 yılında Filistin Halk Kurtuluş Cephesi kapmlarına gelerek eğitim almaya başladı. Bu dönemde müslüman olduğu kaydedilen Carlos, Filistinli gerillaların yanında İsrail'e karşı savaşmaya başlar. Ancak İsrail ile savaşı dünyanın her tarafına yayma fikri ondan çıkar ve Yahudilerle alakası olan banka, dernek, gazete ve elçiliklere dünyanın her yanında bombalı saldırılar düzenler. Yahudilere dünyayı dar eden bu taktik onu dünyada popüler bir militan yapar. Özellikle aralarından 10 ülkenin petrol bakanlarının da olduğu 70 kişiyi OPEC toplantısını basarak Cezayir'e kaçırması onu dünyada en çok tanınan kişilerden biri kılar. Mossad, CIA, İnterpol, Fransız İstihbaratını 25 yıl araksında koşturur ama bir türlü yakalanamaz. Nihayet 25 yılın ardından Sudan hükümetince Fransızlara teslim edilir ve Fransa'da yargılanarak ömür boyu hapis cezasına çarptırılır.

1957: Roma'da bir araya gelen Fransa, Almanya, İtalya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg, Avrupa Ekonomik Topluluğu ve Avrupa Atom Enerjisi Komisyonu'nun kurulmasına ilişkin Roma Antlaşması'nı imzaladı.

1961: Adalet Bakanlığı idam cezalarının cezaevi bahçelerinde infaz olunması hakkında karar aldı.

1984: Yerel seçimler yapıldı Anavatan Partisi (ANAP) yüzde 41,5 oy oranı ile 54 ilde belediye başkanlığı aldı Sosyal Demokrat Parti (SODEP) yüzde 23,4 oy oranı ile ikinci, Doğru Yol Partisi (DYP) yüzde 13,2 oy oranı ile seçimlerden üçüncü parti olarak çıktı İlk kez seçime katılan Refah Partisi (RP) yüzde 4,4 oy oranıyla sonuncu parti oldu.

1999: Sırbistan, NATO'ya savaş ilan edip, Birleşmiş Milletler'e bildirince, NATO üyesi Türkiye de bu ülkeyle resmen savaşa girmiş oldu Türkiye, uzun yıllardan sonra ilk kez bir savaşta resmi taraf oldu.

2002: Rusya'da 39 ülkenin gizli servislerinin başkanlarının veya temsilcilerinin bir araya geldiği, bu özelliğiyle daha önce benzeri bulunmayan bir toplantı başladı. Uluslararası terörizme karşı mücadele konulu toplantı, Rusya iç istihbarat servisi FSB ve diğer bazı ülkelerin gizli servislerinin ortak girişimiyle yapılıyor. Toplantıda, 39 ülkeden 100 kadar temsilci bulunuyor. Toplantıda İslam kastedilerek küresel teröre karşı etkin yeni yöntemlerin geliştirilmesi ve istihbarat servisleri arasında işbirliğinin pekiştirilmesi konuşuldu.

2007: Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, hesabındaki 20 bin YTL'si ''internet korsanı'' tarafından çekilen kişiye, bankanın, çekilen miktar kadar tazminat ödemesine karar verdi.

2009: Büyük Birlik Partisi'nin kiralamış olduğu içerisinde BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu dahil 6 kişinin bulunduğu helikopter, Kahramanmaraş'ta düştü. 3 gün sonra ulaşılan helikopterde bulunan 6 kişinin de hayatını kaybettiği belirtildi.

2012 : Peygamber Sevdalıları Platformu Tarafından Organize Edilen Kutlu Doğum Etkinlikleri Başladı.

 

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir