• DOLAR 6.77
  • EURO 7.423
  • ALTIN 371.307
  • ...
Tarihte Bugün 21 Mart 2019

1851: Çin imparatoru Tu Duc, bütün Hıristiyan rahiplerin öldürülmesini emretti.
1935: Şah Rıza Pehlevi, uluslararası topluluğa seslenerek ülkesinin Persia olarak değil, "Aryanların ülkesi" anlamına gelen İran olarak adlandırılmasını istedi. Bu çağrı yankı bulmuş olmalı ki, bugün İran denmektedir.

1937: Tunceli'de Dersim İsyanı başladı. Olaylar 22 Ekim'e kadar süren harekatlarla bastırıldı.

1960: Said Nursi, Hz. İbrahim (a.s)’i rüyada görmesi üzerine Urfa’ya geldi.

1963: Alkatraz Hapishanesi kapatıldı. Alkatraz  Adası, San Francisco Körfezi'nde sahile 2,4 km uzaklıkta 9 hektar alana yayılmış bir adadır. 1848 yılında ABD'nin hakimiyeti altına giren bu ada, önceleri San Francisco'yu koruma amacıyla bir karargah olarak kullanılmaya başlanır. Oldukça iyi bir şekilde silahlandırılan ada, bir kale görevi görmesinin yanında, askeri cezaevi rolünü de üstlenir. Uzun yıllar boyunca askeri amaçlı kullanılan Alkatraz, 1934 yılında federal cezaevine dönüştürülür. Maksimum güvenlik uygulanan bu ada hapishanesi dünyaya nam salacak kadar ünlü bir hapishane olur.

1968: İsrail ordusu ile FKÖ arasında Karameh Savaşı yapıldı. Karameh, Ürdün'ün bir kasabası olup Filistinli Sosyalist örgütler burada karargâhlarını kurmuş olduğundan sürekli israil tacizi altındaydı.

1978: Beyaz ırkçısı Rodezya'da üç siyah bakan göreve başladı. Rodezya bugünkü Zimbabve'nin eski adıydı. İngilizlerin 1880'lerin sonunda bölgeye getirdiği beyazlar, güç ve şiddet kullanarak yönetimi ellerinde tuttular. Rodezya'da % 3 olan beyazlar % 97 olan siyahlara oy verme dahil hiç bir hak tanımıyordu. Siyahların oluşturdukları farklı grup ve örgütler silahlı mücadele başlatıp Rodezya'daki beyaz azınlığı bazı adımlar atmaya zorladı. 21 Mart 1978'de ırkçı beyaz hükümet göz boyamak için 3 siyaha bakanlıklar verdi. Ama gerillalar silahlı mücadeleyi devam ettirdiler. 21 Nisan 1979’da ülkenin herkese oy hakkı tanındığı ilk genel seçimde siyahların çoğunlukta olduğu parlamento işbaşına geçerek ırkçı ve azınlık olan beyaz hükümete son verildi. 18 Nisan 1980’de ise İngiltere'den tam bağımsızlığını kazanarak adını Zimbabve olarak değiştirdi. İngilizler de Rodez'yadaki ırkçı beyaz hükümetle ters düşmüşlerdi. Çünkü bu beyaz ırkçısı hükümet İngilizlerden bağımsızlığını ilan etmişti. Rodezya Beyaz Irkçısı hükümetten sonra İngiltere Rodezya'nın siyahlardan oluşan hükümetinin de bağımsızlığını tanıdı.

1980: Jimmy Carter, Amerika adına Sovyetlerin Afganistan'ı işgalini protesto ederek  ABD'nin Moskova'da düzenlenen 1980 Yaz Olimpiyatları'na katılmayacağını açıkladı. 2001 yılına gelindiğinde Afganistan'ı bu kez kendisi işgal eden Amerika ila Rusya aslında iki tencere... Her ikisinin de dibi birbirinden kara..!

1992: Newroz kutlamaları sırasında Güneydoğuda kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu 57 sivil öldü.

2001: İşgalci israil ile Filistin arasındaki şiddet olaylarını araştırmak ve güya engellemek için kurulan komitede görev alan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, israile gitti. Demirel, ABD eski Başkanı Bill Clinton'un oluşturduğu Ortadoğu'daki şiddet olaylarını araştırma komisyonuna 2000 yılının Kasım ayında üye olarak seçilmişti. Demirel ilk toplantıda bölgedeki olayları ‘Çetrefilli iş’ diye nitelerken, komitenin amacının neden kan döküldüğünün araştırılması olduğunu açıklamıştı. Demirel, komitede yer almasını, "Mısır, İsrail, Filistin ve Ürdün'ün kendi ismi üzerinde ortak mutabakata varmalarını ve Türkiye'nin bölgedeki itibarını göstermek" olduğunu vurgulamıştı. Bu Demirel'in kendi beyanı...

2003: Avrupa Parlamentosu'nda hazırlanan ‘‘Türkiye'nin AB üyeliği’’ konulu bir raporda, Türkiye'nin Kemalizm ideolojisine bağlı yapısı ve laikliği sorgulanarak bu durumun AB üyeliği önünde engel teşkil ettiği vurgulandı. Türkiye'de devlet yapısının Kemalizm ideolojisi üzerine kurulduğu belirtilen raporda Türkiye'de Laikliğin yanlış yorumlandığı ve dine esnek davranılmadığı ve Kemalizm'in Türkiye'nin önünü tıkadığı söylendi.

2004: 10 yıl önce vuku bulmuş olan bir olay 2004 Martında ortaya çıktı. 21 Mart 2004'de netliğe kavuşan ve basında yer alan haberlere göre; Vakıflar Bölge Müdürlüğü Konya'da ‘‘Aláeddin Tepesi’’ diye bilinen büyük höyüğün üzerinde yer alan ve Selçuklu hükümdarı Aláeddin Keykubad tarafından inşa ettirilen 800 yıllık Aláeddin Camii'nin türbe kısmında bakım ve onarım yapmaya karar verdi. Sultan Birinci Mesud, İkinci Kılıçarslan, İkinci Rükneddin Süleyman, Birinci Gıyaseddin Keyhüsrev, Birinci Aláeddin Keykubad, İkinci Gıyaseddin Keyhüsrev, Dördüncü Rükneddin Kılıçarslan ve Üçüncü Gıyaseddin Keyhüsrev gibi Selçukluların en büyük hükümdarlarının lahidleri tadilat edilmek üzere açıldı. Gece olup da görevliler evlerine gidince bu lahidlerin üstü açık bırakıldı. Etraftaki köpekler de türbeye üşüşerek üstü açık lahidlerden Selçukluların en büyük sultanlarının kemiklerini alıp gittiler. Ertesi gün gelince durumun farkına varan görevliler etraftan toplayabildikleri kemikleri göz kararıyla rastgele mezarlara yerleştirdiler.

2008: Ergenekon Operasyonu kapsamında Cumhuriyet Yazarı İlhan Selçuk, İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek ve İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu gözaltına alındı.

2011: "Ölüm Tugayı" adı verilen ve Kandahar'da görev yapan ve US Stryker Tank (Yu-Es Sıtraykır Tank) birliğine bağlı  Amerikan askerlerinin Afganistan'da katlettikleri sivillerin cesetleriyle çektirdikleri fotoğraflar bir Alman dergisinde yayımlanınca Amerika özür diledi. "Ölüm Tugayına" bağlı askerlerin cesetlerle çektirdikleri fotoğraflar, o sivillerin yanlışlıkla ya da silahlı savaşçılar sanılarak değil, bilakis sivil ve silahsız oldukları bilindiği halde bilerek öldürüldüklerini de ispatlıyor. "Ölüm Tugayı" askerlerinin geçmişte de sivilleri kasten öldürdüklerine dair bilgiler ortaya çıkmıştı. Hatta bu fotoğraflarının yayımlandığı dönemde Ölüm Tugayı Birliğine bağlı bazı askerler üç sivili öldürmekle yargılanmaktaydılar. ABD ordusu adına açıklama yapan Albay Thomas Collins, "...Yayımlanan fotoğraflar, ABD ordusunun standart ve değerlerine zıt olan iğrenç eylemleri göstermektedir... Fotoğrafların neden olduğu üzüntüden dolayı özür diliyoruz" dedi.

2012 : Terör Rejimi israil, yaklaşık 6 ay önce protestocuların saldırısına uğrayan Mısır'daki elçiliğini tamamen kapattı.

2013: PKK’nin kurucusu Abdullah Öcalan'ın 5 sayfalık mesajı Diyarbakır'da yaklaşık 1 milyon kişinin katıldığı newroz kutlamasında okundu.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir