• DOLAR 8.42
  • EURO 10.296
  • ALTIN 498.74
  • ...
Tarihte Bugün- 18 mart 2019

1299:  II. Friedrich kendini Kudüs Kralı ilan etti. II. Friedrich, Mısır Kralı İsa El Kamil ile arkadaş olmuştu. Karşılıklı mektuplaşıyorlardı. Hatta El Kamil, Roma İmparatoru II. Friedrich'e maymun, fil gibi hediyeler dahi yollamıştı. Selahaddin Eyyubi'nin Kudus'ü işgalden kurtarmasından sonra İsa El Kamil, Kudüs'ü II. Friedrich'e hediye etti. Selahaddin'den sonra İsa El Kamil'in bu ihanetiyle Kudüs, kısa bir süre yine Haçlı işgaline maruz kaldı. Sonra Necmeddin El Eyyubi komutasında müslümanlar II. Friedrich'den Kudüs'ü tekrar geri aldılar. Ancak şunu belirtmekte fayda vardır; II. Friedrich'in kendisini Kudüs Kralı ilan etmesi ve Kudüs'ün İsa El Kamil tarafından Haçlılara armağan edilmesi olayı hakkında farklı tarihler de verilmektedir.

1915: I. Dünya Savaşı’nda İtilaf Devletleri’ne karşı, Çanakkale Zaferi kazanıldı. 500 binden fazla insanın hayatına mal olan Çanakkale Zaferi dolayısıyla 18 Mart, her yıl Çanakkale Şehitleri Günü olarak kutlanmaktadır.

1926: Papa I. Eftim, Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi'ni kurdu. 2008 yılında III. Papa Eftim'in kızı Sevgi Erenerol, Ergenekon Operasyonları kapsamında gözaltına alınmış ve Türk Ortodoks Kilisesinin örgütün karargâhı olduğu belirtilmiştir.

1962: Cezayir Bağımsızlık Savaşı: Fransa Cezayirli direnişçilerle anlaşmaya vardı. 1954'de başlayan büyük Cezayir isyanını tarihin en büyük katliamlarını yapmalarına karşın bastıramayan Fransızlar, Cezayirli direnişçilerle 1962'nin 18 Martında masaya oturmak zorunda kaldı. Çok geçmeden 5 Temmuz 1962'de Cezayir bağımsızlığına kavuştu.

1965: İnsanoğlu ilk kez uzayda yürüdü. Sovyet kozmonot Aleksey Leonov, dünyadan 2 bin 177 kilometre yükseklikte uzay aracından çıkarak 20 dakika boşlukta kaldı.

1991: Irak’taki savaştan kaçan Kürtler, Türkiye'ye sığınmaya başladılar.

2000: Suriye ve Türkiye'de yaşayan ve akraba olan 573 aile, iki ülkenin anlaşması sonucu sınırı geçerek bayramlaştılar. Suriye'deki akrabalarıyla önceki yıllarda tel örgüler arasından bayramlaşan 573 aile, 2000 yılından itibaren iki ülkenin anlaşması sonucu sınırı geçerek birbirlerinin evine konuk oldular.

2003: Irak işgali öncesi hareketli gelişmeler: ABD Başkanı George W. Bush, Irak lideri Saddam Hüseyin'e, oğullarıyla birlikte ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanırken, bu sürenin dolmasının ardından, ABD'nin, kendi seçeceği bir zamanda askeri operasyonu başlatacağını televizyonlarda açıkladı. Buna mukabil, Saddam, oğlu Uday ve Irak yönetimi ayrı ayrı Bush'un bu ültimatomunu reddetti. Aynı gün ilerleryen saatlerde Beyaz Saray sözcüsü "Başkan Bush açıkça belirtti ki, Saddam'ın Irak'ı terketmek için 48 saati bulunuyor. Başkan ayrıca  Amerikalılara dedi ki, Saddam gitse de, ittifak kuvvetleri Irak'a girecek" açıklamasını yaparak Saddam gitse de gitmese de ABD ve koalisyon güçlerinin Irak'a gireceklerini ifşa etmiş oldu. Aynı gün ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Irak harekatı için Türkiye'den en azından uçuşlara izin vermesini istediklerini, Ankara kabul ederse mali yardımda bulunacaklarını kaydetti.

2005: New York'taki bir camide, kadın erkek karışık cemaate Cuma namazını bir kadın kıldırdı. Bu tarihte bilinen bir ilkti. Amerika patentli Amine Wadud adlı kadının kıldırdığı Cumayı, "Müslüman Uyan" adlı Amerikalı bir organizasyon düzenledi.

2010: İşkencenin yasaklanması için kampanya yürüten Uluslararası Af Örgütü, üçüncü ülkeleri kötü muameleyle suçlayan Avrupa Birliği ülkelerinin bizzat bu ülkelere işkence aleti sattığını açıkladı. 2006 yılında çıkarılan ve işkencede kullanılan güvenlik ve polis ekipmanının ticaretini yasaklayan genelgeye rağmen, AB ülkelerinin ihracının devam ettiği, halen metal parmak kelepçeleri, elektroşoklar, ayak zincirleri ve duvara sabitleme aletleri gibi malzemelerin, bizzat AB ülkelerinden satıldığı bildirildi.
Raporda, Almanya, İtalya, İspanya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan gibi ülkelere işaret edildi.

2012 : Batman Mustazaflar Cemiyeti'nin her yıl geleneksel olarak Mart ayının 3. Haftasında Düzenlediği "Dünya Mustazaflar Haftası" Programı, bu yıl "Müslüman Ülkelerdeki İslam Baharı" temasıyla düzenlendi.

Filistin Âlimler Birliği Başkanı Muhammed Ebul Hayr'ın  katıldığı etkinlikte, Halepçe Katliamı ve yaşanan zulümler anlatıldı.

2018: Zeytin Dalı Harekatında Afrin şehir merkezi Türkiye askerlerinin kontrolü altına alındı.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir