• DOLAR 6.769
  • EURO 7.634
  • ALTIN 366.799
  • ...
"Bir toplumun gelişebilmesinin temel ilkesi bilinçli tüketim kültürüdür"

15-21 Mart Tüketiciyi Koruma Haftası dolayısıyla açıklamalarda bulunan Bingöl Ticaret İl Müdürü Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Abdulvahap Tanık, bir toplumun sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişebilmesinin temel ilkesinin bilinçli tüketim kültürüne sahip olmak olduğunu dile getirdi.

Tüketimin, insanlığın varoluşuyla birlikte ortaya çıkmış bir kavram olduğunu belirten Tanık, "Günümüzde teknolojik gelişmelerin ve özellikle küreselleşmenin etkileriyle, hızla değişen ve gelişen bir pazar yapısı ile karşı karşıyayız. Tüketiciler; üretilen mal ve hizmetlerle ilgili olarak, çeşitli pazarlama yöntemleriyle, tüketime yönlendirilmektedir. Bu da günümüzün tüketim toplumlarını ortaya çıkarmaktadır. Böyle bir ekonomik ortamda, tüketiciler; kendilerine en uygun mal ve hizmet seçimini bilinçli bir şekilde yaparak ihtiyaçlarını karşılamak durumundadır. Bu da tüm dünyada temel bir insan hakkı olarak kabul edilen tüketicinin korunması kavramının önemini her geçen gün artırmaktadır." dedi. 

Hızla değişen ve çeşitlenen insan ihtiyaçları, piyasada artan rekabet ortamı, tüketici bilincinin artmasını gerekli kıldığını ifade eden Tanık, bilinçli tüketim alışkanlığı, üretimin kalitesini yükselttiği gibi kalkınma ve gelişmede de önemli rol oynadığını söyledi.

"Bilinçli Tüketici ve Basiretli Tacir' ilkesi çalışmalarımızın temel hedefini oluşturmaktadır"

Tanık, "Alışveriş şekillerinin çeşitlendiği, elektronik ticaretin yaygınlaştığı günümüzde artık ticaret, çok farklı yöntemlerle yapıldığından teknolojik gelişmelerin ve özellikle küreselleşmenin etkileriyle ticaret biçim değiştirerek artık alıcılarla satıcıların karşı karşıya gelmesi gerekmiyor. Elektronik ticaret yöntemiyle tüketiciler bulunduğu yerden alışveriş yapabilmektedirler. 'Bilinçli Tüketici ve Basiretli Tacir' ilkesi tüketicilerimize yönelik çalışmalarımızın temel hedefini oluşturmaktadır." ifadelerini kullandı.

"Tüketiciler, istediği zaman abonelik sözleşmesini feshetme hakkına sahip oldu"

Tanık, sözlerine şöyle devam etti:

"Yeni Kanunla birlikte; tüketici bilinci esas alınarak; birçok alanda tüketicilerin sözleşme imzalanmadan önce bilgilendirilmesi zorunlu hale getirildi. Tüketiciden talep edilecek her türlü ücret ve masrafa ilişkin hususların, sözleşmenin eki olarak tüketiciye ayrıca verilmesi zorunlu hale getirildi. Küçük puntolarla ve karmaşık olarak düzenlenen sözleşmelere son verildi. Tüketicinin taraf olduğu sözleşme ve bilgilendirmelerin en az 12 punto büyüklüğünde, anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir şekilde düzenlenmesi zorunlu hale getirildi. Sözleşmede öngörülen koşulların; keyfi bir şekilde sözleşme süresi içinde, tek taraflı olarak, tüketici aleyhine değiştirilmesi yasaklandı. Tüketiciden; haksız olarak talep edilen ücret, masraf ve komisyonların alınmasının önüne geçildi. Mevcut kanunda 7 gün olan cayma hakkı süreleri 14 güne çıkarılarak tüketicilerin hakları genişletildi. Tüketicilerin, sipariş vermediği bir ürünün kendilerine gönderilmesi durumunda bundan sorumlu olmayacaktır. Devre tatil, devre mülk ve paket turlarla ilgili tüketicilere yeni haklar tanındı. Elektrik, su, doğalgaz, internet, telefon gibi tüm aboneliklerde tüketiciler, istediği zaman abonelik sözleşmesini feshetme hakkına sahip oldu. Gerçeği yansıtmayan indirimli satış kampanyaları yasaklandı. Tüketicilerin ticari reklam yoluyla yanıltılmasını engelleyecek tedbirler etkinleştirildi. Tüketici haklarını ihlal edenlere uygulanacak idari para cezaları caydırıcı, orantılı ve belirli olması ilkeleri yeniden düzenlenerek finansal sektörlere karşı tüketicinin korunması daha güçlü hale getirildi."

"Bir toplumun gelişebilmesinin temel ilkesi bilinçli tüketim kültürüdür"

Tanık, son olarak şunları kaydetti:

"Rahat, kolay ve masrafsız çözüm organı olan hakem heyetlerinin kararları icra ve iflas kanuna tabi olup, uyuşmazlığın çözümü için hakem heyeti kararları kesin ve bağlayıcıdır. Bir toplumun sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişebilmesinin temel ilkesi, bilinçli tüketim kültürüdür. İlimizde nihai durum itibariyle tüketici bilinci iyi düzeyde gelişmektedir. 15-21 Mart Tüketiciyi Koruma Haftası münasebetiyle İlimiz genelinde İl Müdürlüğümüzce tüketici bilincini geliştirmek, Tüketici Hakları, Tüketici Bilinci ve Hak Arama Yolları konulu bilgilendirme çalışmaları yürütülmektedir. Bilinçli üretmek, bilinçli tüketmek ve bilinçli hak aramak temel ilke olarak kabul edilmelidir. Bu bağlamda her birey birer tüketici olduğundan tüketici hakları konusunda herkesin bilinçli ve duyarlı olmaları temennisiyle bütün tüketicilerimizin 'Tüketiciyi Koruma Haftasını' kutluyorum." (Nihat Kanat-İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir