• DOLAR 6.046
  • EURO 6.551
  • ALTIN 307.56
  • ...
"Müslümanlara yapılan bu saldırı insanlığa sıkılmış bir kurşundur"

Eğitim Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, Yeni Zelanda'da 49 Müslümanın şehid olduğu cami saldırıları ile ilgili basın açıklaması yayımladı.

Cami saldırısının insanlığa karşı işlendiğine dikkat çeken Coşkun, "Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde Nur Camiine yapılan silahlı saldırıda ilk belirlemelere göre ibadet amacıyla camide bulunan 40'tan fazla Müslüman acımasızca, hunharca şehit edildi.

Adının Breton Tarrant olduğu iddia edilen saldırgan, cuma namazı vaktini ve bir camiyi hedef seçmiştir. Silahların üzerinde İslâm karşıtı teröristlerin ve Müslümanlara karşı mücadele etmiş tarihi kişilerin isimlerinin olması, katliamın yapılma biçimi, saldırı anının Facebook'ta yayınlanması İslamifobi'nin ne ölçüde tehlikeli bir aşamaya geldiğini göstermektedir." ifadelerini kullandı.

Saldırganın daha önce, İslam ve Müslümanlar ile ilgili söylemlerine dikkat çeken Coşkun, "Saldırganın saldırıdan önce Türkleri de hedef alan 87 sayfalık manifesto yayınlamıştır. Manifestoda Türklerin Avrupa’dan tamamen söküleceğinin ve İstanbul’daki bütün camilerin yıkılarak, Ayasofya'nın kiliseye çevrileceğini söylemiştir. Bu söylemler şeytanca niyetleri olan odakların, insanlığa dine dayanarak vahim, korkunç bir kurgu ve komplo kurduklarını göstermektedir." diye konuştu.

"Kimi ülkeler, dinler çatışmasını körükleyecek tarzda İslam karşıtlığını adeta siyasi tutuma dönüştürmüştür"

Müslümanlara yönelik bu saldırının ilk olmadığını daha öncede benzer saldırılar gerçekleştiğine dile getiren Coşkun, "Daha önceden benzer versiyonlarını Avrupa ve ABD'nin birçok şehrinde gördüğümüz bu saldırılar, dini inançların, siyasal güç mücadeleleri ve sömürü hesapları için kullanılmasından kaynaklanmaktadır. İslamifobi ile ortak insanlık medeniyetimizin, insan hakları, bir arada barış içinde yaşama, özgürlük gibi temel ilkeleri fütursuzca, sorumsuzca çiğnenmektedir. Müslümanlara, İslâm kültür, uygarlık ve yaşama biçimine nefret köpürtülmektedir. Dünyanın barışa en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde, kimi ülkeler, dinler çatışmasını körükleyecek tarzda İslam karşıtlığını adeta siyasi tutuma dönüştürmüştür. Bu çok korkunç ve tehlikeli bir yoldur. Kimi batılı ülkelerin, sokaklara, caddelere, mabetlere korku salan, hayatın ritmini, düzenini, huzurunu bozan bu çarpık, sahte ve ikiyüzlü yaklaşımı, kendi ülkeleri ve insanlık için felaketten başka bir şey getirmedi, getirmez. Bu insanlıktan, nasibini almamış zihniyetin ve ruh halinin sonucu olan terör saldırısını şiddetle kınıyor, faillerini, demeçleri, yazıları, tavırları ile bu nefret ortamına zemin hazırlayanları lanetliyoruz. Saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz." ifadelerini kullandı. (Abdurahman Uğurlu-İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir