• DOLAR 6.102
  • EURO 6.587
  • ALTIN 317.85
  • ...
"HAKSİAD’ı toplumda güzel bir ticaret ahlakı oluşturmak için kurduk”
Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız

Ankara Kızılcahamam’da düzenlenen HAKSİAD 2. İş İnsanları Toplantısı devam ediyor. Toplantının birinci oturumunda konuşan HAKSİAD Genel Başkanı Ramazan Azboy, “HAKSİAD’ı mütedeyyin, dindar, dürüst, helal ve harama riayet eden işadamlarını bir araya getirerek toplumda güzel bir ticaret ahlakı oluşturmak için kurduk.” dedi.

HAKSİAD’ı 2013 yılında Diyarbakır’da kurduklarını ve süreç içerisinde ekonomi ve ticaretin merkezi olan İstanbul’a taşıdıklarını belirten Azboy, “Genel merkezimiz haricinde 5 şube, 8 temsilcilik ve 350 üyemiz bulunuyor. İnanıyoruz ki bunun haricinde binlerce gönüllü üyemiz var. Sizlerle birlikte onlara da ulaşmayı hedefliyoruz. Çünkü sizin gücünüz bizi gücümüzdür. Sayımızın artması gücümüzün artması demektir.” dedi.

Azboy, “HAKSİAD’ı mütedeyyin, dindar, dürüst helal ve harama riayet eden işadamlarını bir araya getirerek toplumda güzel bir ticaret ahlakı oluşturmak için kurduk. Allah’a (Celle Celaluhu) şükür bu süreç içerisinde başarmış olsak da bunu yeterli görmüyoruz. İnşallah daha güzel projelerle bunu başaracağız. Bu sebeple herkes HAKSİAD’ı sahiplenme noktasında elinden geleni yaptığında bu başarılacaktır. Genel merkezde 9 farklı sektör oluşturduk. Bunlardan 4 tanesinde aktif WhatsApp gruplarımız var. Üyelerimiz buradan iletişim sağlamaktalar. Yarın inşallah bunları sanalda değil canlı olarak yan yana getireceğiz." ifadelerini kullandı.

“Aramızda ticari ahlakı oluşturabilirsek sorunları hep birlikte çözebiliriz”

Geçen sene yaptıkları toplantı sonrasında Türkiye’de ciddi bir ekonomik kırılmanın yaşandığını belirten Azboy, “Bizim beklentimiz hızlı kararlarla ekonominin önünün açılarak çözüm üretilmesiydi. Maalesef dünya üzerinde ticareti bir savaş olarak algılayanlar, ülke üzerinde döviz manipülasyonlarıyla dövizin 8 TL’ye kadar yükselmesine neden oldu.  Döviz yüzde 50 artmasına rağmen iç piyasada yüzde 100, yüzde 200 oranında artışların olduğunu gözlemledik. Allah korusun demek ki bir yerde vahşi kapitalizm olduğunda bir bahane birbirimizi perişan etmeye yeter. Bunun için özellikle ilkeli, dürüst Müslüman işadamlarına ihtiyaç daha fazla ortaya çıkıyor. Kriz bazıları için fırsat oldu. Eğer biz aramızda ticari ahlakı oluşturabilirsek sorunları hep birlikte çözebiliriz.”

“Ticaret sahası dünya genelinde Müslümanların ilgisiz kalamayacağı bir alana dönüşmüştür”

Programa misafir olarak katılan HÜDA PAR Genel Sekreteri Şehzade Demir, yaptığı selamlama konuşmasında HAKSİAD gibi kurumların ümmet için büyük bir amaç teşkil ettiğini söyledi.

Demir “Geldiğimiz noktada algı operasyonlarının tamamının ekonomi ve iktisat üzerinden yapıldığı bir dönem içerisindeyiz. Bu açıdan ticaret sahası dünya genelinde Müslümanların ilgisiz kalamayacağı bir alana dönüşmüştür. Meseleye kendi cephemizden baktığımızda bu alanda geri kaldığımızı müşahede ediyoruz. Kat etmemiz gereken çok mesafe var. Böyle bir yapı özelde Türkiye Müslümanları için, genelde ümmet için çok büyük bir misyon teşkil ediyor. Kendimizi yaşadığımız yer ile sınırlandırmayalım. HAKSİAD’tan dünya genelinde ümmetin zengin işadamlarıyla, diğer yapılarla ilişkiler geliştirmesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Kriz Yönetimi ve Önleyici Tedbirler balığıyla bir sunum gerçekleştiren GENÇPA Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Ulaş Enes Kayacan, ekonomik krizin baş göstermesi halinde üretici firma ve tüccarların krizi en hafif şekilde nasıl atlatabilecekleri hakkında bilgi verdi.

Programda konuşan KOSGEB KOBİ Uzmanı Ali Erdoğan ise, KOSGEB desteğinin hangi kalemlerde ve projelerde verildiği, projenin kabul edilebilmesi için nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. (Nizamettin Aşkın- İLKHA)

Haberin Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız
Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir