• DOLAR 5.925
  • EURO 6.54
  • ALTIN 282.64
  • ...
Bingöl Umut Kervanı onlarca aileye yardımda bulundu

Bingöl Umut Kervanı İnsani Yardım ve Eğitim Kültür Derneği (Bingöl Umut Kervanı Derneği), şubat ayında 71 aileye 10 bin 332 TL değerinde ayni ve nakdi yardımında bulundu.

Yaptığı hayırlı hizmetlerle adını duyuran Umut Kervanı Vakfı Üyesi Bingöl Umut Kervanı İnsani Yardım ve Eğitim Kültür Derneği (Bingöl Umut Kervanı Derneği), 2019 yılı Şubat ayına ait faaliyet raporlarını açıkladı.

Yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Bingöl Umut Kervanı Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Refik Gönül, "Şubat ayında 71 aileye 10 bin 332 TL değerinde ayni ve nakdi yardımını yaptık. 59 aileye 4 bin 22 TL değerinde gıda, 10 aileye 6 bin 150 TL nakdi, 2 aileye 160 TL değerinde kırmızı et yardımında bulunduk." dedi.

"Erdemli bir toplumun ve medeniyetin kurulmasında infakın önemli bir yeri vardır"

Erdemli bir toplumun ve medeniyetin kurulmasında infakın önemli bir basamak olduğunu belirten Gönül, şunları söyledi:

"Aynı şekilde muhafazasında da yapıcı katkıya sahip bir önemi vardır. Ebû Eyyub el-Ensârî'den rivayet edildiği üzere, Medine döneminde, Yüce Allah (cc), Peygamberine yardım etmiş ve İslâm düşmanlarına galip gelmişti. Bunun üzerine Ensar, 'savaşlar sebebiyle bağ ve bahçelerimizle yeterince ilgilenemedik, ihmal ettik, artık mallarımızın başına dönelim, onların ıslahıyla uğraşalım' demişlerdi de, bunun üzerine şu âyet-i kerime nazil olmuştu: 'Allah yolunda infak edin, kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın. Her hususta ihsan ile muamele edin, yaptığınızı güzel yapın. Allah ihsan şuuruyla hareket edenleri sever.' (Bakara, 2/195). Yüce Allah (cc), insanlığın bidayetinden bu yana dinini her devirde temsil edecek insanlar yaratmış ve seçmiştir. Yeryüzünün mirasçılarının da salih kulları olduğunu beyan buyurmuştur. (Enbiyâ, 21/105) Yeryüzünün mirasçıları olabilmeyi, onun üzerinde medeniyetler kurmayı ve en önemlisi de Allah'ın yüce dinini temsil etmeyi sağlayan şartlar vardır. Bu şartların yokluğu aksi bir durumu netice verir. İşte infak, medeniyet ve toplumların varlık şartlarından, sosyal değişimi belirleyen unsurlardan (sünnetullah) biridir. Şu ayette bu durum ifade edilmektedir: 'İşte sizler Allah yolunda harcamaya davet ediliyorsunuz. İçinizden bazıları cimrilik ediyor. Her kim cimrilik ederse, ancak kendine eder. Ganî ve müstağnî Allah'tır, muhtaç olan sizlersiniz. Şayet, imandan, takvadan ve infaktan yüz çevirirseniz, Allah yerinize başka bir millet getirir de, onlar sizin gibi hayırsız, itaatsiz olmazlar.' (Muhammed, 47/38). Yardımlaşmayı ve infakı şiar edinmiş milletlerin kurdukları medeniyetler, sahip oldukları ilmî ve iktisadî birikimlerini başkalarıyla paylaşır, onları birer tahakküm aracı hâline getirmezler. Bu açıdan İslâm medeniyeti, veren, sulhün ve adaletin teminatı bir medeniyet olmuştur."

"Bencil ve egoist toplumlarda infak anlaşılmaz"

Modern toplumlarda insanların daha bencil ve daha cimri olduklarından infak anlayışının yok olmak tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu ifade eden Gönül, "Batılı ülkelerdeki egoizmin ve sevgisizliğin bir sebebi de bu mu, diye sorulabilir. Elindeki nimetleri başkasıyla bölüşemeyen katı yürekli bir insan, zaman içinde kendisi muhtaç duruma düştüğünde elbette yardımı hak etmeyecektir. Kur'an-ı Kerim de müminlerin niteliklerini sayarken: 'Onların mallarında isteyenin ve yoksulun bir hakkı vardır.' (Zâriyât süresi 19.ayet) der ve müminleri sık sık infak etmeye, yani Allah (c.c.) rızası için Müslüman yoksullara, ihtiyaç yerlerine, hayır kurumlarına yardım etmeye teşvik eder; infak ile malın azalmayıp aksine artacağını; şeytanın, insanı sadaka verince malın azalmasından korkuttuğunu; oysa Allah (c.c.)'ın sadaka karşılığında mağfiret ve malı artırma vadettiğini bildirir (Bakara süresi 268.ayet) ve der ki 'Ey inananlar, ne alış-verişin, ne dostluğun ve ne de şefaatin olmadığı gün gelmezden önce size verdiğimiz rızıktan Allah için harcayın...' (Bakara süresi 254.ayet)" şeklinde konuştu.

"Bu çalışmalarda emeği geçen herkesten Allah razı olsun." diyen Gönül, son olarak kendilerine ulaşmak isteyen hayırseverler için iletişim bilgilerini şu şekilde paylaştı:

"İrtibat Telefon: 0545 221 87 48 / 0426 214 69 70

Yeşilyurt Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi İş gören Otomotiv Apt. B/Blok No:22/14 BİNGÖL    

Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş

IBAN: TR27 0020 6001 8702 0340 7500 01

Hesap No: 2034075-1 TL Hesabı." (Nihat Kanat-İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir