• DOLAR 5.585
  • EURO 6.211
  • ALTIN 271.79
  • ...
Bakan Kurum açıkladı: Belediyelerde yeni dönem

ANKARA
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kahramankazan Belediyesi Kültür Evi'nde düzenlenen programda, göreve geldikleri günden bu yana 40'ı aşkın şehirde, 100'ün üzerinde ziyaret gerçekleştirdiklerini söyledi.

Hem Bakanlığın hem de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde belirledikleri eylem planını yerinde incelediklerini, gittikleri illerde kentin ileri gelenleriyle istişarelerde bulunduklarını belirten Kurum, şehirleri planlarken sivil toplum kuruluşlarının, kanaat önderlerinin ve o bölgeye yatırım yapan kuruluşların, sanayicilerin fikirlerini aldıklarını dile getirdi.

Kurum, "Bakanlık olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı çerçevesinde artık belediyelerde 7 gün 24 saat usulüne geçeceğiz. Vatandaşımıza 7 gün 24 saat hizmet edecek belediyelerimiz, belediyelerde personel bulunduracak ve gece gündüz bu personel vatandaşımıza hizmet edecek." ifadesini kullandı.

"Ülkenin büyümesini hazmedemiyorlar"

Kurum, Türkiye'nin önünün kesmek isteyenler olduğunu, bu kişilerin ülkenin büyümesini ve gelişmesini hazmedemediklerini vurguladı.

Kara tablolar çizilerek, halkın umutsuzluğa itilmek istendiğine değinen Kurum, piyasalarda panik havası oluşturulmaya çalışıldığını, ancak hükümet tarafından ekonomik tedbirler alındığını ifade etti.

Kurum, ilk 100 ve 200 günlük eylem planlarını yüzde 98 başarıyla tamamladıklarına işaret etti.

"15 Temmuz müzesi inşa edilecek"

Bakan Kurum, Ankara için önümüzdeki 5 yılın marka projelerin hayata geçirileceği bir dönem olacağını söyledi.

Kahramankazan'da, 15 Temmuz destanını unutturmamak için o gece yaşananların anlatılacağı bir müze inşa edileceğine dikkati çeken Kurum, Bakanlık olarak, yapılacak müze için gerekli alanı Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsis ettiklerini, ayrıca 15 Temmuz Milli Direniş Parkı'nı da ilçeye kazandıracaklarını anlattı.

"Ankara'da 5 Millet Bahçesi projesini hayata geçiriyoruz"

Ankara'da 5 Millet Bahçesi projesini hayata geçireceklerini anımsatan Kurum, ikisinin inşasını Bakanlık olarak gerçekleştireceklerini, ayrıca Kahramankazan'a da bir millet bahçesi yapılacağını söyledi.

Kentsel dönüşüm çalışmalarından da bahseden Kurum, bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatlarıyla 2012 yılında kentsel dönüşüm çalışmalarına başladıklarını hatırlattı.

Murat Kurum 1-7 Mart Deprem Haftası'na değinerek, deprem haftasında yaşanan olayların yeniden hatırlandığını, ancak bu hafta bitince de genelde unutulduğunu söyledi.

Son yaşanan olayların herkesi yeniden bu gerçekle karşı karşıya getirdiğini ve depremle ilgili dönüşümün ne kadar elzem, acil olduğunu hatırlattığını vurgulayan Kurum, 15 gün önce 81 il valiliğine genelge gönderdiklerini ve "şehrinizde ne kadar riskli alan, bina varsa 3 ay içerisinde bu binaların tespitini yapın ve bize gönderin." dediklerini anımsattı.

İlçe belediyesi büyükşehir belediyesi ile büyükşehir belediyesi de bakanlıklarla uyum içerisinde hareket ederse, her işin hızlı şekilde hayata geçirileceğini belirten Kurum, şöyle devam etti:

"Kentsel dönüşüm için valiliklere gönderdiğimiz genelge çok önemli. Deprem riski taşıyan 6,7 milyon konut var Türkiye genelinde, inşallah her yıl 300 bin konutu dönüştürme hedefimiz var. Bu hedeflerle birlikte önümüzdeki 5 yıllık süreçte 1,5 milyon konutu dönüştürmek suretiyle bu kentsel dönüşüm sürecini bitirmek istiyoruz. Burada hepimize önemli görevler düşüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak da kentsel dönüşümde kararlıyız. Türkiye'de tek bir riskli bina kalmayana kadar dönüşüme devam edeceğiz. Kahramankazan'da riskli yapılarımızı tespit ettik, Satıkadın ve Kayı mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışmalarımızı devam ettiriyoruz."

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir