• DOLAR 16.783
  • EURO 17.497
  • ALTIN 976.05
  • ...
Kiracının ödemediği aidatlar ev sahibinden tahsil ediliyor!
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

Eğer kiracı aidatlarını ödemeden mülkü terk ederse ne olur? Ödenmeyerek birikmiş olan aidatlar kimden tahsil edilir.

Bu sorunun yanıtı ev sahiplerini üzecek cinsten.

ÖDENMEYEN AİDATLAR EV SAHİBİNDEN İSTENEBİLİR Mİ?

 Kat Mülkiyeti Kanunu madde 22'ye göre, kat maliki; gider ve avans borcu ile gecikme tazminatından, kiracısı ile birlikte müştereken ve müteselsilen sorumlu tutuluyor. Yani apartman yöneticisi ya da aidatı toplamakla sorumlu olan kişi gereken özeni göstermez ve kiracı birikmiş aidatları olduğu halde konutu terk ederse, tüm biriken borçlar ev sahibinden istenebiliyor.

Yargıtay 18.Hukuk Dairesi Esas: 2004/10518 Karar: 2005/2241ve 15.03.2005 sayılı kararı da; "Kiracı, anataşınmazdaki bağımsız bölümü boşalttıktan sonra, artık bu yerden yararlanma hakkı, dolayısıyla kiracı sıfatı sona erdiğinden, oturduğu döneme ilişkin olsa bile ortak gider borcundan -Kat Mülkiyeti Yasası hükümlerine göre- sorumlu tutulamaz" demektedir.

Bu durumda mal sahiplerinin zaman zaman kiracılarının aidatlarını ödeyip ödemediğini kontrol etmesi kendi faydalarına olacaktır.

Bu haberler de ilginizi çekebilir