Su Firmaları Cam Damacanaya Yöneldi

Su Firmaları Cam Damacanaya Yöneldi
Vatandaşlar alternatif olarak şebeke suyu, kullan at petlere ve cam şişelere yöneldi. Müşterilerin cama olan ilgisini gören birçok firma da piyasaya cam damacana sürmeye hazırlanıyor. Pınar ve Abant Su gibi bazı firmaların çeşitli boylarda cam şişeleri mevcut ancak bunlar, müşteriden gelen talepleri dikkate alarak daha büyük damacana üretmeye başlayacak.

Cam damacana piyasasına 19 litrelik boyutuyla ilk giren Abant Su oldu. Daha önce farklı boyutlarda cam şişelerde su satışı yapan Sırmakeş, Damla Su gibi firmalar ise önümüzdeki günlerde daha büyük boyutlarda cam su üretimini gündemlerine aldı. Bu iki firmanın halihazırda 8 litrelik cam şişeleri satışta. Pınar Su da bu piyasaya girmeye hazırlanan diğer bir firma. Pınar Su yetkilileri şu an satışta olan cam şişe suların geçtiğimiz yılların aynı dönemine göre 2 kat artış yaşandığını belirterek, "Cam, pet ve polikarbon olarak tüketici taleplerine her türlü ambalaj ve boyutla cevap vermek asli görevimiz. Çok yakın zamanda cam damacana ürünlerimizle de tüketicilerimizle buluşacağız." dedi. Tüketiciler Birliği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu da polikarbon damacanaların 50 dolum ömrü olduğuna dikkat çekti. Abant Su, 19 litre cam damacana için 60 lira depozito, 12 lira su ücreti alıyor. Sırmakeş ise 8 litrelik damacanayı 12 lira depozito, 5 lira da su parası olmak üzere 17 liradan pazarlıyor.

12 firmaya yeniden üretim izni

Sağlık Bakanlığı, ikinci kontrollerde damacana su üretimi durdurulan 12 firmanın problemini giderdiği için yeniden üretime başlamasına müsaade edildiğini açıkladı. Sorununu gideremeyen 3 tesisin faaliyetinin durdurulduğunu ve 5 firmayla ilgili karar verebilmek için de analiz sürecinin tamamlanmasının beklendiğini duyurdu.

 

En Çok Okunanlar