• DOLAR 5.745
  • EURO 6.353
  • ALTIN 270.97
  • ...
2018 yılında Kudüs`te neler yaşandı?

Burak Derneği Başkanı Adem Yenihayat tarafından yapılan açıklamada, binlerce Kudüslü Müslümanın tutuklandığını, Kudüs'e yapılan baskınların her gün artarak devam ettiğini ve bununla birlikte yine binlerce Yahudi'nin Kudüs'e yerleşmesine izin verildiğini belirtti.

"33 bin Yahudi Mescid-i Aksa'ya baskın yaptı"

İşgal altındaki Kudüs'te 2018 yılının acı, gözyaşı ve zorluklarla geçtiğini belirten Yenihayat, "Müslümanların ilk kıblesi, İsra ve Miraç mucizelerinin mekanı, çevresi mübarek kılınan Mescid-i Aksa yine mahzundu, yine terk edilmişliğini, çaresizliğini ve kuşatılmışlığını yaşadı. Ortadoğu'nun şımartılmış çocuğunun küstahlıkları günbegün artarak devam etti. Polis ve asker gözetiminde 33 bin 69 Yahudi Mescid-i Aksa'ya baskın yaptı. İşgal güçleri 27 Temmuz ve 17 Ağustos'ta Mescid-i Aksa'nın kapılarını tamamen kapatarak içeriye girişi ve orada ibadeti engelledi" diye konuştu.

"Kudüs'te 5 bin 820 Yahudi yerleşimcisi için yeni yerler yapılmasına onay çıktı"

2018 yılı içerisinde Kudüs'te bin 736 kişinin tutuklandığını belirten Yenihayat, açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

"176 kişiye Aksa'ya girme yasağı konuldu. Mescid-i Aksa'nın içerisinde Türk bayrağı açılması yasaklandı. Mescid-i Aksa'yı barındıran Kudüs'te de zulüm durmadı. 7 Müslüman şehit edildi. Bin 736 kişi tutuklandı, bunların 63'ü kadın, 461'i 12-18 yaş arası çocuktu. 33'ü ise 12 yaşından küçüktü. Bu çocukların 39'u okula giderken veya okuldan dönerken gözaltına alındı. Henüz oyun çağındaki çocuklardan korkan bir devlet! İnsan hakları, çocuk hakları, eğitim hakkı tüm bunları yok sayan bir yönetim anlayışı! Buna karşın dünyadaki insan hakları savunucularının sessizliğe gömülmesi, konuşmaması, konuşamaması... İşgal devleti, Kudüs'ün Yahudileştirilmesi çalışmalarına hiçbir uyarıyı dikkate almadan devam etti. Kudüs'te 143 ev/ticari yapı yıkıldı. 24 ev bizzat sahiplerine yıktırıldı. Eğer onlar kendi evlerini yıkmamış olsalardı, belediye tarafından evleri yıkılacak ve bir de yıkım bedeli ödemek zorunda kalacaklardı. Bunun dışında Yahudi yerleşim grupları 6 evi zorla ele geçirmiş oldu. Kudüs'te 5 bin 820 Yahudi yerleşimcisi için yeni yerler yapılmasına onay çıktı."   

2018 yılında Kudüs'te özgürlük yerine baskıların arttığına dikkat çeken Yenihayat, son olarak şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kudüs'e ziyaretlerini arttırmalarından ve oraya sahip çıkmalarından rahatsız olan işgalciler, 18 yaş altı gençlerimizin velisi olmadan Kudüs'e girişlerini engellemeye devam etti. Ayrıca vatandaşlarımızın bir yılda birden fazla Kudüs'e girmeleri yasaklandı. 2018 yılı Kudüslüler ve Kudüs'ü önemseyen Müslümanlar için barış ve özgürlüklerin yaşanmadığı, baskı, zulüm ve zorbalıkların arttığı, tüm beklentilerin ve temennilerin bir başka yıla ertelendiği kayıp bir yıl oldu." (Nizamettin Aşkın- İLKHA)

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir