• DOLAR 5.926
  • EURO 6.538
  • ALTIN 282.67
  • ...
Bu kafede sadece şizofreni tedavisi görenler çalışıyor

Mavi At Kafe, Balıkesir Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde şizofreni tedavisi görenler tarafından işletiliyor. Her gün kafede kişisel temizlik, kitap okuma, yemek yapma, ev temizliği gibi eğitim alan hastalar, aynı zamanda halka açık olan kafeteryaya gelen müşterilere de çay ve kahve ikramında bulunuyor.

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ziyaret ettiği kafe hakkında, "Bu kafede sadece şizofreni hastaları çalışıyor. Hepsi birbirinden yapıcı ve çalışkan insanlar. Mavi At Kafe'de şizofreni hastaları cam sanatı öğrenerek terapi yapıyor, el becerilerini geliştiriyor. Hastalar için çok yararlı, iyileştirici bir ortam olan Mavi At Kafe'nin ulvi bir amacı var." dedi.

"Bu kafe, toplumla bütünleşme projesinin bir parçası"

"Mavi At Kafe, hastaların ve ailelerinin sosyalleştikleri, bir araya geldikleri, beraber kahvaltı yaptıkları, haftada her gün kitap okudukları halka açık bir mekân." diyen Yazıcı "Şizofreni hastaları çalışabilsin, şizofreni dostları ziyaret edebilsin, sohbet olsun, bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı olsun diye kurulan kafeye gelenler ayrımcılıkla ilgili olumsuz önyargılarından arınıyorlar." ifadelerini kullandı.

Şizofreni hastalarının desteklenmeleri halinde neler başarabildiklerini, çok farklı alanlarda önemli başarılara şahit olduklarını ifade eden Vali Yazıcı, "Bu kardeşlerimizin gün geçtikçe toplumda önemli başarılara ve saygın projelere imza atması bu konudaki ortak bilinç ve dayanışma duygusunun ve toplumda gittikçe artan uzlaşı ruhunun bir yansımasıdır. Burası, aynı zamanda çok iyi bir rehabilitasyon merkezi. Onların diğer herkes gibi çalışabileceklerinin ispatı. Bu kafe, toplumla bütünleşme projesinin bir parçası." dedi.

Ziyarette hastalar için özel kurulan cam atölyesini ziyaret eden ve cama şekil veren Yazıcı, "Cam bir uzmanlık işi. Üretim süreçleri uzun ve meşakkatli. Ancak bu sürecin sonunda ortaya çıkan sonuçlar da bir o kadar tatmin edici. Kısacası, zanaat ve sanatın iç içe geçtiği cam bir sabır işi. Dışarıdan bakıldığında oldukça zevkli görünüyor. Ateşle şekil verilen bir sıvı, şekil verildikten sonra soğutulması ve nihayetinde süslenmesi sanatsal bir süreç. Onlarca kalemden oluşan işlem basamaklarını bir çırpıda anlatınca süreç büyülü olduğu kadar basit gibi de görünüyor ancak hiç öyle değil." dedi.

Mavi At ismi nereden geliyor?

1974 senesinde İtalya'da, Trieste kentinde ilk kez bir akıl hastanesindeki bin 200 hastanın istediği zaman dışarı çıkmasına izin verildi. Hastalar özgürlüklerini, beraberce yaptıkları 2,5 metre yüksekliğinde, ahşaptan mavi bir atla simgeleştirdi. Hastanenin bahçesine koyulan, mavi at toplumla bütünleşmenin sembolü oldu. Çünkü önceden hastaneden dışarı çıkma izni olan tek canlı, kirli çamaşırları taşıyan bir attı. (Cemil Özdaş - İLKHA)


 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir