• DOLAR 8.543
  • EURO 10.136
  • ALTIN 497.228
  • ...
Sertifikalı tohum %25 verimi artırıyor

EKONOMİ SERVİSİ

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürümüz Dr. Emine Sever, Bitkisel üretimde büyük öneme sahip olan sertifikalı tohum üretimi ve kullanımı hakkında açıklamalarda bulundu.

% 25 TASARRUF VE VERİM ARTIŞI

Sever, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, bitkisel üretimde Tarım ve Orman Bakanlığı`nın kontrolünde üretilen sertifikalı tohumlukların kullanılması durumunda, söz konusu tohumların çimlenme güçlerinin yüksek olması sebebiyle, tohum kullanımında ortalama % 25 tasarruf ve verim artışı sağlanacağını belirtti.  Sever ayrıca; bitkilerin tümünün gelişmelerinin birbirine çok yakın olması nedeniyle,  bakım, çapalama, sulama, ilaçlama ve gübreleme gibi işlemlerin daha kolay ve verimli olacağını ifade etti.

ESKİŞEHİR 7.SIRAYA YÜKSELDİ

Sever, tüm bitkilerin aynı zamanda hasat olgunluğuna erişeceğinden hasat kolaylığı sağlanacağını ve elde edilen ürünlerin aynı özelliklerde, kaliteli olacağından pazar değerlerinin de yüksek olacağını belirtti.

Tarımda büyük öneme sahip olan sertifikalı tohumluk üretiminin İlimizde çok önemli noktalara geldiğini belirten Dr. Emine Sever, beş yıl önce 65.000 dekar alanda tohumluk üretimi yapılan Eskişehir`in, 2018 yılında 117.000 dekar alanda sertifikalı tohumluk üretimi ile Türkiye'de ekiliş alanı itibarıyla ayçiçeği ve şeker pancarında 2, yoncada 4, mısırda 5, yulafta 6 ve patateste 7. olmak üzere, toplamda 7. sıraya yükseldiğini ifade etti.

SERTİFİKALI TOHUMLUK ÜRETEN FİRMALAR VE KULLANAN ÇİFTÇİLER BAKANLIKÇA DESTEKLENİYOR

Sertifikalı tohumluk üreten firmalar ve kullanan çiftçilerin de Bakanlıkça desteklendiğini ifade eden Sever, 2018 yılında Eskişehir`de çeşitli ürün gruplarında sertifikalı tohumluk kullanan çiftçilere 5 milyon 804 bin lira ve sertifikalı tohumluk üreten firmalara da 1 milyon 393 bin lira olmak üzere toplam 7 milyon 197 bin lira destekleme ödemesi yapıldığını belirtti.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir