• DOLAR 5,8359
  • EURO 6,5624
  • ALTIN 240,268
  • ...
"Kudüs Şairi" İnan memleketinde anıldı


ŞANLIURFA

Kudüs Şairi olarak bilinen Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Kurucu Genel Başkanı Mehmet Akif İnan, vefatının 19'uncu yılında memleketi Şanlıurfa'da anıldı.

Programda İnan'ın hayatının anlatıldığı "Çağın Soylusu Bir Başka Akif" adlı tiyatro oyunu sahnelendi.

Şair ve yazar Mehmet Akif İnan için Mehmet Akif İnan Konferans Salonu'nda anma programı düzenlendi. Törene, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Vali Vekili Ali Yılmaz, Memur-Sen İl Temsilcisi İbrahim Coşkun, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, İnan ailesi ile çok sayıda davetli katıldı.

Anma programında bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, İnan'ın fikir adamı olduğunu belirterek kendisinin kurduğu Memur-Sen'in Türkiye'de milyonlara hitap eden bir sendikaya dönüştüğünü söyledi. İyi yetişmiş ve dünya çapında eserler veren edebiyat adamının hemşerisi olduğu için gurur duyduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Çiftçi, "Mehmet Akif İnan, değerleriyle, düşünce yapısıyla, Şanlıurfa'ya bıraktığı eserleriyle ve en önemlisi ahlaklı bir yaşamın nasıl olduğunu hepimize öğretmesiyle Şanlıurfa için örnek bir insandı. Bizim için dost, arkadaş, gönüldaş ve düşünce insanıdır. Merhum Mehmet Akif İnan'ı bir kez daha rahmetle anıyoruz. Büyük zatlar, bilim adamları ve düşünce insanları dünyadan göç ettikleri zamanlarda bile geriye anlamlı eserler bırakır." ifadelerini kullandı.

Anma programında Mehmet Akif İnan'ın kardeşi Ahmet İnan da ağabeyinin dava adamı olduğunu ifade ederek "O hem şair hem mütefekkir ama gerçek anlamda bir ağabeydi. Dünya nimetini kendisi için hedef kabul etmedi, sadece davası için çalıştı. Mal ve makam peşinde koşmadı. Kurmuş olduğu sendika ve onu takip eden gençler bugün bizlere ümit veriyor. Bıraktığı eserler gençlere ışık tutuyor." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ayşe Bayyurt'un yazıp Hasan Özaşlamacı'nın yönettiği ve Cem Kurtoğlu, İhsan Ustaoğlu ile Bekir Annak gibi oyuncuların rol aldığı "Çağın Soylusu Bir Başka Akif" isimli tiyatro oyunu sahnelendi. Duygusal anların yaşandığı programda davetliler oyuncuları ayakta alkışladı.

Anma programı plaket töreniyle son buldu. (Abdurahman Uğurlu-İLKHA)

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir