• DOLAR 5.629
  • EURO 6.342
  • ALTIN 261.018
  • ...
TARİHTE BUGÜN

1781: Amerikan İç Savaşı: Richmond-Virjinya, Benedict Arnold komutasındaki İngiliz deniz kuvvetleri tarafından yakıldı.

1809: Osmanlı-İngiltere Arasında Çanakkale diğer adıyla Kal'ayı Sultaniyye Antlaşması İmzalandı. Bu anlaşmayla Osmanlı-Büyük Britanya Savaşı sona erdi. On iki maddeden oluşan bu antlaşmaya göre Büyük Britanya'nın işgal etmiş olduğu Osmanlı toprakları Osmanlı Devleti'ne geri verilecekti. Osmanlı ise topraklarında bulunan Britanyalı tüccarların savaş sırasında el koymuş olduğu malları sahiplerine iade edilecekti.

1895 : Dreyfus Davası: Casusluk suçlamasıyla Fransa'da yargılandığı davada Yüzbaşı Alfred Dreyfus ömür boyu hapse mahkûm oldu. Fransa'nın askeri sırlarını Almanya'ya vermekten mahkûm edilen Yahudi kökenli Fransız subay Alfred Dreyfus'un rütbeleri söküldü. Dreyfus Olayı olarak bilinen bu olay Dünya Yahudilerinin yaygarası üzerine meşhur bir olay haline geldi. Fransa`da Yahudi aleyhtarlığı bir dava olarak lanse edilen Dreyfus Davasında söz konusu yüzbaşının bu suçu gerçekte işlemediği Yahudi Düşmanlığı yapan bazı Fransızların icraatı olduğu anlatılır bugün. Bir Yahudi`ye yapılan en ufak hareketi dahi bardakta fırtınaya çeviren İsrail ahlakı, tarihten bugüne dünyayı fesada ve kana boğduğu gerçeği ile nasıl da çelişiyor. Nitekim Yahudi kökenli Fransız subay Alfred Dreyfus için yapılan belgeseller, yazılan kitaplar, tarihe onun ismi üzerinden yapılan müdahaleler ile Yahudi`nin bir gün değil, bir saatte Filistin`de yaptığı zulümler karşılaştırılsa Filistin üzerine dünyalar dolusu kitap yazılsa yeridir.

1919: Alman Nazi partisinin kuruluşu.

1921: Çerkez Ethem ve kardeşleri işgal kuvvetlerine sığındılar.

1922: Fransa ve beraberinde tuttuğu Ermenilerce 1918`de işgal edilen Adana düşman işgalinden kurtuldu

1928: Zülfikar Ali Butto doğdu. Pakistanlı devlet adamı ve Pakistan yakın tarihine etkileri olan Butto 1971-1973 yılları arasında Pakistan devlet başkanı ve 1973-1977 yılları arasında da başbakan olarak görev yapmıştır. Pakistan Halk Partisi'nin kurucusudur. 1977'de General Ziya ul Hak tarafından devrilmiş, 1979 yılında da idam edilmiştir.

1961: Yassıada duruşmaları devam ediyor. 6-7 Eylül Olayları davası sonuçlandı. Sanıklardan Adnan Menderes, Fatih Rüştü Zorlu ve eski İzmir valisi Kemal Hadımlı mahkûm oldular. Aynı gün Fuad Köprülü ve Fahrettin Kerim Gökay Yassıada'dan tahliye edildi.

1987: 1986 yılının Mayıs ve Haziran çay sürgünlerinde yüksek oranda radyasyon bulunduğu açıklandı. 56 bin ton çay imha edildi.

1989: ABD jetleri, Libya'ya ait iki MIG-23 uçağını düşürdü.

1990: İrticai faaliyetlere! karıştıkları gerekçesiyle, Hava Kuvvetleri'ne mensup 15 subay ve astsubay ordudan atıldı.

1997: Rus güçleri Çeçenistan`dan çekildi. 

2002: Anayasa Mahkemesi'nin, Fazilet Partisinin kapatılmasına ilişkin gerekçeli kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Beyan ve eylemleriyle FP'nin kapatılmasına neden olan İstanbul Milletvekili Nazlı Ilıcak ve Tokat Milletvekili Bekir Sobacı'nın milletvekillikleri sona erdi.

2004: AK Parti Grup Yönetimi, TBMM kulisinde bulunan Mareşal üniformalı Atatürk resminin kaldırılarak yerine sivil bir Atatürk fotoğrafı asılması önerisinde bulunan Adıyaman Milletvekili Fehmi Hüsrev Kutlu'nun, Grup Disiplin Kuruluna sevkine karar verdi.

2005: Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın inşaat ihalesinde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla, 11'i faal görevli 23 subay ile 12 sivil memurun yargılanmalarına başlandı.

2012: Eski Genelkurmay başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ tutuklandı.

2012 : Uludere Cumhuriyet Başsavcılığı, Irak Sınırında Meydana Gelen Ve 34  Kişinin Ölümüyle Sonuçlanan Olaya İlişkin Yürütülen Soruşturmada ''Gizlilik Kararı'' Aldı. Mit`ten Konuyla İlgili Yazılı Bir Açıklama Yapıldı. Açıklamada, ''Olayla İlgili Teşkilatımızca Herhangi Bir İstihbarat Paylaşımı Gerçekleştirilmemiştir” Denildi.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir