• DOLAR 8.564
  • EURO 10.115
  • ALTIN 494.929
  • ...
Pakdemirli: orman atıklarından ısı ve sıcak su kaynağı sağlıyoruz

EKONOMİ SERVİSİ

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Eskişehir'in Alpu ilçesinin Arıkaya Mahallesi'nde bakanlıkça kurulan ve köy konağı ile caminin ısınma ihtiyacını karşılayan Biyoyakıt Isınma Sistemini yerinde inceledi.

Biyoyakıt Isınma Sistemini incelemek için Arıkaya Mahallesi'ne gelen Bakan Pakdemirli, ilk olarak burada orman köylülerine gelir getirmesi için oluşturulan alana badem fidanı ve lavanta fidesi dikti. Daha sonra Bakan Dr. Pakdemirli ve beraberindeki heyet mahallede oluşturulan biyoyakıt tesisi hakkında bilgi aldı.

BİTKİSEL ORMAN ATIKLARI ENERJİYE DÖNÜŞTÜ

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, tesiste tamamen orman atıkları kullanılarak ısı ve sıcak su elde edildiğini belirterek şöyle konuştu:

"Bu güzel köyümüze iyi bir tesis yaptık. Bu tesis, orman atıklarını tamamen kullanarak öncelikle ısı yani sıcak su kaynağı sağlıyor. Bunun haricinde ayrıca burada metan gazı üretiyoruz. Kendi kendine yeterlilik ve orman köylerimizin boşalmaması çok önemli. Eskişehir'de Orman Fidanlığı'nda denedik ve şimdi köyümüzde deniyoruz. Olabildiğince kendi kendine yeterlilik, sürdürebilirlik ilkesi içerisinde bir permakültür kavramı içinde bir şeyin girdisi bir şeyin çıktısı olacak şekilde doğaya hiç atık bırakmadan tertemiz bir şekilde köy konağını ve camiyi ısıtıyoruz. 18 ay boyunca bu tesis sıcak su sağlayacak. 18 ay sonra da bu yerdekilerin hepsi gübre olacak. Burada ekilen tarlalara bu gübreleri sevk etmek suretiyle de doğaya atık salmadan 18 ay boyunca enerji üretmiş olacağız. 18 ay boyunca bedava ısı köylüye hizmet verecek. Yakında gaz üretimi de başlayacak. İsterseniz gazla elektrikler kesildiğinde jeneratör çalıştırırsınız, ne isterseniz onu yaparsınız. Böyle örnek projeleri çoğaltmak istiyoruz."

"BUNU ALMANLAR İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI'NDA ISINMAK İÇİN KULLANMIŞLAR"

Bu tarz projelerin yaygınlaştırılıp vatandaşlara yaptırılması gerektiğine dikkat çeken Bakan Pakdemirli "Burada ki ana amaç şu; devletin her şeyi yapıp getirmesi değil, bu örnek projeleri getirip göstermesi. Bunun bir maliyeti yok her taraf ağaç, her taraf dal. Bu dalları bir patoz eşliğinde parçalayıp buradan ısı elde etmek mümkün. Bunu Almanlar İkinci Dünya Savaşı'nda ısınmak için kullanmışlar. Evlerinde yakacak bir şey yok, bu organik atıkları ısınmak için aralarından boru geçirerek evlerini ısıtmak için kullanmışlar. O yüzden bizim de bu tarz şeyleri kullanıp sineğin yağını çıkarmamız lazım, işte bedava enerjiye kavuştuk." dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bakan Dr. Pakdemirli "Bizim de bakanlık olarak bu tarz projelere desteğimiz dün olduğu gibi bugün de devam edecek, yarın da devam edecek. Biz tabii ki bu örnek projeleri çoğaltmak isteriz. Eğer uygun yerler varsa onlara da bakalım ama önemli olan bunları yaygınlaştırıp vatandaşa köylüye yaptırmak." ifadelerini kullandı.

Daha sonra Bakan Dr. Pakdemirli ve beraberindeki heyet biyoyakıt tesisinden elde edilen sıcak suyla ısınan köy konağı ve camiyi incelediler. Bakan Pakdemirli, ayrıca mahallede hayata geçirilen "bitkisel kök yüzdürme yöntemiyle mutfak suyu arıtma" projesi ile alakalı da bilgi aldı.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir