• DOLAR 5,8753
  • EURO 6,5757
  • ALTIN 240,881
  • ...
Tarihi camilerin damlama sorunu bitmiyor

Bitlis'teki tarihi camiler kendi haline terk edildi. Kadim kentte bulunan birçok tarihi cami Vakıflar Bölge Müdürlüğünce restorasyona alındı. Yıllarca sürülen restorasyon çalışmalarının ardında camiler yeniden ibadete açıldı. İbadete açılan camiler, yağışlı havalarda tavan damlaması nedeniyle kapatılıyor. Bitlis'in iklim ve coğrafi şartları göz ardı edilerek yapılan çalışmalar nedeniyle tarihi camilerin sorunları bitmiyor.

Bitlis merkezde bulunan Şerefiye, Kalealtı, Kureyşi, Gökmeydan, Aynelbarut gibi tarihi camilerin tavanları damlamaya devam ediyor. Kalealtı gibi camiler ise yağışlı havalarda damlamaya bağlı olarak ibadete kapatılıyor. Defalarca ulusal ve yerel basına yansıması ve valilik tarafından sorunun çözülmesi için talimat verilmesine rağmen, hala sorunların devam ediyor olması vatandaşların tepkisini çekiyor.

Olaya tepki gösteren vatandaşlardan Fatih Baştuhan, tarihi camilerin retorasyonu yapılmadan önce böyle bir sorunun olmadığını belirterek sorunun bir an önce çözülmesi için yetkililere çağrıda bulundu.

Baştuhan, "Yıllardır bu caminin komşusu olan bir esnafım. Yağışlar başladığında cami ibadete kapanıyor. Kalealtı camimizin 2 yıldır restorasyonu bitmiş durumda, ama damlama sorunu devam ediyor. Restorasyonu yapılmadan önce damlama yoktu. Caminin komşusu esnaflar olarak buranın restorasyonu yapılırken  defalarca mühendislere söyledik. Kimse bizi dinlemedi. Yapılan çalışmalar Bitlis'in iklim şartlarına uygun olarak yapılmadı. Bu sorunun çözülmesi için yetkilileri göreve davet ediyoruz." dedi.

İsminin açıklamasını istemeyen başka bir vatandaş ise yetkililerin gelip caminin bu halini gördüklerini dile getirerek cami dışında herhangi bir kurum olmuş olsaydı bu kadar kayıtsız kalınmayacağını ileri sürdü.

Konu hakkında görüştüğümüz Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri, coğrafi şartları göz önünde bulundurarak çatı sistemi kurmak istediklerini fakat tarihi yapıların orijinali dışında müdahale edilmesine kurul tarafından müsaade edilmediğini belirttiler. Kamuoyu ise kendi haline terk edilen tarihi camilerin sorunlarının çözümü içi yetkililerin atacağı adımı bekliyor. (Şükrü Tontaş-İLKHA)
 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir