• DOLAR 6.769
  • EURO 7.634
  • ALTIN 366.799
  • ...
Gazilere ait eserler müzeye bağışlandı

Gaziantep'in sömürgeci Fransızların işgalinden kurtuluş günü olan 25 Aralık 2018 tarihinde açılması planlanan "Panorama 25 Aralık Müzesi"ne çok önemli bir tarihi bağış yapıldı. Antep savunmasında gazi olanların yakınları, aralarında istiklal madalyaları, yıllardır özenle sakladığı, tarihi belge ve eşyayı Panorama 25 Aralık Müzesine bağışladı.

Kurtuluş Savaşı'nın simge kentlerinden Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluş mücadelesine katılan gazilerin yakınları, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i makamında ziyaret etti. Yıllardır özenle sakladıkları ve kahraman dedelerine ait hatıraları sergilenmesi için kentin kurtuluş günü olan 25 Aralık tarihinde açılacak müzeye hibe eden gazilerin yakınları, tarihi eşyaları müzeye bağışladıkları için mutlu olduklarını söylediler.

Ziyarette açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ellerinde tarihi eser bulunan Gazianteplilere çağrıda bulundu.

Şahin, dünyada benzerine az rastlanacak Panorama 25 Aralık Müzesine sahip çıkılması gerektiğini belirterek, "Düşman işgalinden kurtuluş mücadelesine katılan kahraman gazilere ait eserleri bizimle paylaşın. Altına isminizi yazarak müzemizde sergileyelim." dedi.

Gazi yakınları tarafından bağışlanan eserlerin yer alacağı Panorama 25 Aralık Müzesinin, dünyanın en iyilerinden biri olacağını söyleyen Şahin, "Bütün gazi yakınlarına bağışları için teşekkür ediyorum. Buranın gerçekten bir müze olabilmesi, yaşanmışlıkları gençlerimize, çocuklarımıza anlatabilmemiz için bu eserlere ihtiyacımız var. Bu şehir büyük bir kültür, tarih şehridir. Gazi şehir, Ensar şehir. Herkesin evinde şehidi veya gazisi varsa, ona ait eşyaları da vardır. Bu eserleri bizim güvenli bir noktada teşhir etmemiz, yaşatmamız, iyi anlatmamız gerekiyor. Gelin bunu büyütelim. Her evinde bir şehidi olanlar Gaziantep'in müzesine sahip çıkalım. Herkes evindeki eserleri bizimle paylaşsın. Altına ismini yazarak müzemizde sergileyelim. Bu konuda iki milyon kardeşime sesleniyorum, lütfen bu çağrımıza kulak versinler, kendi evlerinden daha güvenilir bir ortamda, ailelerinin iftihar ettiği geçmişi geleceğe taşımak için bu eserleri bizimle paylaşsınlar." dedi.

Antep Savunması gazilerinden Ökkeş Kuranel'in torunu Aykut Kuranel, dedesinin istiklal madalyasını ve beratını müzeye bağışladı. Savunmanın en önemli kahramanlarından Yıldırım Kamil'in torunu da Kamil Gereçci, dedesinin istiklal madalyasını ve beratıyla 14 orijinal belgeyi müzeye hibe etti.

Gazilerden Nalbant Hasan Çavuş'un oğlu Abdulcebbar Demirkan ve torunu Fatih Demirkan ise istiklal madalyası ve beratını, Fevzi Severoğlu, gazi Mehmet Severoğlu'na ait 1900'lü yılların başında yapılmış bir tabancayı müzede sergilenmesi için müzeye verdi.

Ayrıca, Panorama 25 Aralık Panorama Müzesi Tarih Kurulu Başkanı Sıtkı Severoğlu da üzerinde "Allah Bizimle" yazan bir topçu subayı kılıcını müzede sergilenmek üzere bağışladı.  

Panorama 25 Aralık Müzesi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan "Panorama 25 Aralık Müzesi" kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 97'nci yıldönümünde hizmete alınacak. Tarihi Antep Kalesi yakınlarına inşa edilen müze, 12 metre yüksekliğinde ve 113 metre uzunluğunda panoramik bir yağlı boya çalışması olacak.

Antep'in kurtuluş mücadelesini anlatacak müze içerisine, mücadelenin gözü pek kahramanlarına ait hatıraların sergileneceği özel bir bölüm kurulacak. Yıllardır özenle saklanan eşsiz eserler, 25 Aralık 2018'te açılacak müzede teşhir edilecek. Müzede kurulacak olan özel bir bölümde sergilenecek olan eserler, müzede yeniden can bulacak.

Antep savunmasında kullanılan kıyafet, belge, silah ve benzeri orijinal eserlerin müzede sergilenmesi için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Büroları (KUDEB) Daire Başkanlığı Arkeolog Ali Korkmaz ile irtibata geçilmesi istendi. 15 Kasım 2018 tarihine kadar gelecek tüm eserlere, müzede yer verilecek. Ayrıca döneme ait koleksiyonerlerin bağışlayacağı eserler de danışma kurulu onayıyla müzede yer bulabilecek. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)


 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir