• DOLAR 5,8339
  • EURO 6,5442
  • ALTIN 252,010
  • ...
Antep savunmasını anlatan müzeye rekor ziyaretçi

Kurtuluş Savaşı'nda Fransızlara ve İngilizlere karşı tek yumruk olarak dünyaya örnek gösterilecek bir mücadele ortaya koyan Gazianteplilerin örnek kurtuluş destanı Şahinbey Milli Mücadele Müzesi'nde yeniden hayat buldu.

Gaziantep'te daha önce savaş müzesi olarak hizmet veren, yaklaşık 4 yıllık restorasyon çalışmalarının ardından yeni yüzüyle şahinbey Milli Mücadele Müzesi'ne dönüştürüldü. Antep harbi sırasında başta hastane olmak üzere malzeme ve silah deposu olarak kullanılan mağaranın üzerine kurulan müzeyi ziyaret edenler, sömürgeci ve işgalci Fransızların zulmüne şahit oluyor.

Merkez Şahinbey Belediyesi tarafından restorasyonu yapılarak geçtiğimiz sene hizmete açılan müze, Antep savunmasını ve kurtuluş mücadelesinin yanı sıra, aynı zamanda da 97 yıl önce kenti işgal eden Fransız askerlerinin o dönem yaptığı zulmü de anlatıyor.

Gazianteplilerin zor koşullar altında düşmanın teknolojik silahlarına karşı verdiği mücadele bal mumu heykeller ve ses efektleri ile profesyonel rehberler anlatımında gelecek nesillere aktarıldığı Şahinbey Milli Mücadele Müzesi'ni 130 bin 353 kişi ziyaret etti.

Şahinbey Belediyesi, Gaziantep'in 6 bin 317 şehit vererek ortaya koymuş olduğu destansı mücadeleyi gelecek nesillere aktarmak amacıyla restore ederek hizmete sunmuş olduğu Şahinbey Milli Mücadele Müzesi büyük bir ilgi görüyor.

15 Temmuz şehitlerinden Astsubay Ömer Halisdemir'in darbeci General Semih Terzi'yi alnından vurması olayının da canlandırıldığı müzede, mağaranın Kurtuluş Savaşı'nın ardından sabunhane ve depo gibi gündelik yaşam alanı olarak kullanılmasına da yer veriliyor.

Uzun çalışmalar sonucu müzeyi kentte kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şahinbey Milli Mücadele Müzesi'nde "İmkanın değil imanın galip geldiği en net bir şekilde anlatılmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Tahmazoğlu, "Burası Gaziantep'in kuruluşunda Heyeti Merkeziye'nin kullandığı bir mekândır. Kurtuluş Savaşı'nda baskınlar olduğu zaman bu tünelleri kullanarak, farklı mekânlardan çıkmak suretiyle savaşı buradan yönetmişler. Gaziantep'in kurtuluş savaşında bir çok olayları içinde barındırmış çok önemli mekanlardan birisi. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un 'Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı! Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı. Sen Şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı, verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı' dediği yerdeyiz. Kurtuluş Savaşı'nın en çetin geçtiği mekanlardan birisi olan bu mekan, gençlerin tarihlerini daha net bir şekilde görüp geleceklerine de yön verecekleri bir müzedir." dedi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)
 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir