• DOLAR 5,3025
  • EURO 5,9989
  • ALTIN 225,714
  • ...
Lise tercihleri için bugün son gün!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2 Temmuz'da alınmaya başlanan LGS ve adrese dayalı lise tercihleri yarın saat 17.00'da sona erecek.

Öğrenciler, lise tercihleri ile yerleşmek istedikleri okulları belirleyecek.

Merkezi yerleştirme, Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ile öğrenci alan fen ve sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumlarıyla mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına, tercihler doğrultusunda sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak.

Yerel yerleştirme ise okulların türü, kontenjanı, bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanıyla öğrencilerin ikamet adresleri, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde tutularak gerçekleştirilecek.     

Sınavla öğrenci alan okullara yerleşemeyen öğrenciler, adrese dayalı sisteme göre okullara yerleştirilecek.

Sonuçlar 30 Temmuz'da açıklanacak

Yarın sona erecek tercih sonuçları ile boş kontenjanlar 30 Temmuz Pazartesi günü açıklanacak.

Nakil tercih başvuruları dört aşamada yapılacak. Nakil tercih başvuruları ilk olarak 6-10 Ağustos'ta, ikincisi 13-17 Ağustos'ta, üçüncüsü 27-31 Ağustos'ta, dördüncüsü 3-6 Eylül'de yapılabilecek.

Güzel sanatlar liseleri, spor liseleri, klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip liselerinin de tercihleri yarın sona erecek.

Açıköğretim ortaokulu öğrencilerinin yerleştirme işlemleri ise 10-14 Eylül'de il ve ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yapılacak. (İLKHA)

Bu haberler de ilginizi çekebilir