• DOLAR 5,5145
  • EURO 6,2348
  • ALTIN 234,833
  • ...
Kravat takmanın faydaları!

 

Ne yazık ki sadece kravat değil bugün memleketimizde birçok konuda Batı`yı körü körüne taklid var.

Bir küçük örnek olması açısından verdiğimiz bu haberin başlığında aslında fıtrata aykırı giyinmenin ne kadar zararlı olduğuna dikkat çekmek için bilerek “faydaları” kelimesini kullandık.

Hâlbuki gerçek hiç de “çağdaşların” tahmin ettiği gibi değil!

Almanya`da Schleswig-Holstein Üniversitesi Hastanesi`nde 30 sağlıklı katılımcı ile oldukça ilginç bir deney yapıldı. Kurumsal yaşamda birçok çalışanın kullandığı kravatın, kan akışına olan etkisi gözlemledi. 15 kişiye windsor düğümü ile kravat takıldı ve diğer 15 kişi ise kravatsız şekilde deneye katıldı.

Bu deney ile deneklerin kan akış hızları ölçüldü. Kravat bağlarının, kanın beyne ulaşmasını sağlayan damarları sıktığı gözlemlendi. Bu nedenle kravat takanlarda kan dolaşımının yüzde 7,5 azaldığı tespit edildi. Bunu gündelik hayatta hissetmiyor olsak da özellikle yüksek tansiyon hastası kişilerde oldukça riskli sonuçlar doğurabilir.

Beyne yetersiz kan akışı durumları, organ dokusu ölümleriyle sonuçlanabiliyor. Hatta sağlık sorunları yaşayan kişilerde bu durum felce kadar gidebiliyor.

Elbette bu çalışma, kravat takan herkeste bu tip sorunların ortaya çıkacağını göstermiyor. Sadece, kravat kullanmanın aslında sağlıklı bir seçenek olmadığını ortaya koyuyor.

Ayrıca kan akışının azalması, kişinin çalışma verimliliğini de düşürmesi muhtemel sonuçlardan biri olacaktır.

Bu çalışmanın sonuçları Neuroradiology dergisinde yayımlandı.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir