• DOLAR 5,7445
  • EURO 6,4830
  • ALTIN 243,334
  • ...
Alzheimer kadınların kişiliğini değiştiriyor

Unutkanlık ve bilgi kaydında zorlukla ortaya çıkan, sadece hastayı değil, yakın çevresini de etkileyen Alzheimer hastalığı kişilik değişimine de yol açıyor.

Uzmanlara göre, sağlıklı olduğu dönemde sosyal ve kültürel baskılar nedeniyle kişilik özellikleri ortaya çıkmadan yaşayanlarda hastalıkla beraber zamanında ortaya koyamadıkları kişilik özellikleri ortaya çıkıyor. Bu durumu daha çok kadınlar yaşıyor.

Alzheimer'ın bireylerin davranışlarında değişikliklere neden olduğunu vurgulayan Nöroloji Uzmanı Profesör Doktor Oğuz Tanrıdağ, Alzheimer'in kişilik üzerindeki etkilerini anlattı.

Profesör Tanrıdağ, hastanın kişilik yapısı ve geçmişte yaşadığı olayların kişilik değişiminde etkisi olduğunu ifade etti.

Baskılanan kişilik özellikleri ortaya çıkıyor

Her hastada kişilik değişimi olmadığını ifade eden Profesör Tanrıdağ, "Bazı insanlarda kişilik değişimi görülmezken bazı kişilerde depresyon, şüphecilik ve agresif davranışlar eşliğinde kişilik değişimine rastlanıyor. Sosyal ve kültürel baskılar nedeniyle kişilik özellikleri ortaya çıkmadan yaşayanlar ki bunların çoğu kadın hastalar, hastalıkla beraber zamanında ortaya koyamadıkları kişilik özellikleri kişilik değişimiymiş gibi ortaya çıkıyor." dedi.

Kişilik değişimlerinin sebebi beyin

"Bu değişikliklerin sebebi, beynin davranış organı olmasıdır" diyen Profesör Tanrıdağ, Alzheimer'in sadece unutkanlıktan ibaret olmadığını vurgulayarak "Hastalık ilerledikçe beynin davranış kontrolüyle ilgili bölgeleri de etkileniyor." şeklinde konuştu.

Alzheimer hastalarıyla anlayışlı bir ilişki yürütülmeli

Hastanın, davranışlarının kontrolünde sorun yaşadığı için belirli davranışları kendi isteğiyle yapmadığını hatta hatalı davrandığının farkına bile varmadığını kaydeden Profesör Tanrıdağ, bu durumda hastaya yanlışının hatırlatılmasının bir faydasının olmadığını belirterek, anlayışlı bir ilişki yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bakımda görev alan kişiler tecrübeli olmalı

Profesör Tanrıdağ, Alzheimer hastalığının bakımının profesyonel bir iş olduğunu vurgulayarak sözlerine şu şekilde devam etti:

"Bakımda görev alan kişilerin bazı sağlık bilgisine ve hasta bakım tecrübesine sahip olması gerekli. Bu şart yerine getirilemiyorsa, bakımı üstlenen hasta yakını mümkün olduğu kadar bilgisini artırmalı. Ülkemizde bakımevi seçeneği yaygın değil. Bu seçenek bazı hastalarda olumsuz etki yapıyor." (İLKHA)


 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir