• DOLAR 7.302
  • EURO 8.653
  • ALTIN 483.272
  • ...
Günün ilk buğday satışını Bakan Gül yaptı

Seçim çalışmaları kapsamında Gaziantep'te bulunan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Gaziantep Ticaret Borsası'nı ziyaret etti. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, hububat ve bakliyat satış salonlarında günün ilk buğday satışını gerçekleştirdi. Bakan Gül, tarafından satışa sunulan sabah seansının ilk buğdayı bir lira 100 kuruştan işlem gördü.

Sabah erken saatlerde gerçekleştirilen ziyarette, Bakan Gül, Gaziantep Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Başkan Mehmet Akıncı ve meclis üyeleri tarafından karşılandı.

Hububat ve bakliyat satış salonlarını ziyaret ederek üreticilerle bir süre sohbet eden Bakan Gül, daha sonra sabah satış seansına katılarak günün ilk buğday satışını yaptı. Bakan Gül, burada alıcı ile yaptığı sıkı pazarlık sonucu günün ilk buğdayını üretici adına bir lira 100 kuruştan sattı. Yapılan satış borsada günün ilk işlemi olarak kayda geçti.

Satışın ardından kısa bir açıklama yapan Adalet Bakanı Gül, yeni hasat sezonunun verimli ve bereketli geçmesini temenni etti.

Türkiye tarımının gelişmesinin ve üreticinin desteklenmesinin önemine değinen Gül, üreten, alın teri döken ve sabahın erken vaktinde rızkının temini için çalışanlarla aynı ortamda olmaktan da duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Gül, "Sizlerle bir arada olmak bize büyük bir keyif ve onur veriyor. Sizler çalışan, üreten ve ekonomiye değer katan insanlarsınız. Bugün burada bizimle olduğunuz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Az önce satış salonlarında günün ilk alışverişini hep birlikte yaptık. Alıcı biraz dirense de ürünümüzü bir lira 100 kuruştan sattık.  Bu sene Ticaret Borsamızın ve sizlerin önerileri ile TMO'da alımları erken açıkladık. Bu durumdan hem çiftçi hem de tacir memnun kaldı ve daha verimli bir sene oldu. Böylesi konularda sizlerin önerileri bizler için çok önemlidir." dedi.

Bakan Gül, ayrıca konuşmasında Gaziantep ve Türkiye genelinde kazandırılan hizmetler hakkında da bilgiler verdi. Gül, satış salonlarındaki ziyaretinin ardından, GTB üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen istişare toplantısına katıldı.

Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu da, GTB'nin tamamlanan ve devam eden projeleri hakkında bir sunum yaptı.

Tiryakioğlu, projeleri arasında yer alan et borsasında artık son aşamaya gelindiğine işaret ederek, "Yapımına geçen yıl başlanan et borsamızı inşallah 2019 yılında hizmete kazandırmış olacağız. Et borsamız dünyanın en seçkin et borsaları arasında yer alacak, modern ve teknolojik alt yapısı ile Gastronomi kenti şehrimizin en az 50 yıllık et sorununa çözüm olacak." dedi.

Gaziantep'te Antep fıstığı lisanslı depoculuk sistemini kurmak için çalışmalar yürüttüklerine de dikkat çeken Tiryakioğlu, 2017 yılı içerisinde İKA ile "Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı" kapsamında lisanslı depoculuk için proje sözleşmesi imzaladıklarını anımsattı.

Öte yandan, Gaziantep'te Hububat Emtia Merkezi kurulması yönündeki sürdürdükleri çalışmaların da artık meyvesini almaya başladıklarını söyleyen Tiryakioğlu, "Hububat Emtia Merkezi projemiz için İpekyolu Kalkınma Ajansına yaptığımız proje başvurumuz birkaç gün önce kabul edildi ve bu müjdeli haberi buradan tüm sektör temsilcilerimize iletmek istiyorum. İçerisinde lisanslı depoların yer alacağı ve şehrimizi ülkemizin önemli tarım üslerinden biri haline getirecek olan Hububat Emtia Merkezi için 6 milyon TL hibe desteği kazandık. İKA ile yapılacak olan sözleşmenin ardından zaman kaybetmeden çalışmalara başlayacağız."ifadelerini kullandı.

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Akıncı ise konuşmasında, Gaziantep'in tarıma dayalı sanayide Türkiye'ye başkentlik yaptığına vurgu yaptı. Bakan Gül ve beraberindeki heyet toplantı sonrası esnafını işyerlerinde ziyaret etti.

Bakan Gül'e, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Nejat Koçer, Ahmet Uzer, AK Parti İl Başkanı Eyüp Özkeçeci, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, AK Parti Gaziantep Milletvekili Adayları ile parti teşkilatı temsilcilerinden oluşan kalabalık bir heyet eşlik etti. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir