• DOLAR 6,0567
  • EURO 6,7551
  • ALTIN 247,878
  • ...
Haçlı Birliğinden Cami düşmanlığı  Kininizle geberin!

İbrahim Sevgili / DOĞRUHABER

İsveç'te geçen yıl 38 cami ve mescide saldırı düzenlendiği bildirildi. Uppsala Üniversitesi, hazırladığı raporda 2017'de cami ve mescitlere yapılan saldırıların bir önceki yıla göre 10 kat arttığına dikkati çekti. Raporda geçen yıl 38 cami ve mescidin saldırıya uğradığı kaydedildi. İsveç İnanç Birliği Dairesi Görevlisi Max Stockman, devlet televizyonu SVT'ye yaptığı açıklamada, cami ve mescitleri hedef alan saldırılardaki artışın İsveç'te din özgürlüğünü ciddi derecede tehdit ettiğini vurguladı. İsveç anayasasının temel maddelerinden biri olan din özgürlüğünün önündeki tehditlerin devlet tarafından bertaraf edilmesi gerektiğini söyleyen Stockman, ''Herkes, dinini güvenli bir şekilde yaşamalı. Devletin temel görevi, din özgürlüğüne tehdit oluşturan unsurlarla mücadele etmektir. Kurum olarak yapılan saldırılardan endişe duyuyoruz.'' dedi.

''SALDIRILAR TÜM AVRUPA'DA ARTTI''

İsveç Adalet ve İçişleri Bakanı Morgon Johansson da saldırıları ''korkunç'' olarak niteledi. Saldırılardaki artışın sadece İsveç'te olmadığını, aşırı milliyetçiliğin tüm Avrupa'da görüldüğüne işaret eden Johansson, siyasi partilerin de yabancılar üzerinden siyaset yaptığına, genel olarak göçmenler, özellikle de Müslümanlara karşı çok sert söylemler geliştirdiklerine dikkati çekti. Camileri korumak için önlemleri arttıracaklarını belirten Johansson, saldırılara karşı polisten özel bir grubu görevlendirdiklerini ve bütün cami ve mescitlerin güvenlik kamerası ile donatılacağını ifade etti.

AVUSTURYA`DA 7 CAMİ İÇİN KAPATMA KARARI VERİLDİ

Avusturya'da hükümet, geçtiğimiz günlerde 7 caminin faaliyetlerinin durdurulmasına ve yurt dışından finanse edildiği iddia edilen çok sayıda imamın sınır dışı edilmesine karar vermişti. İslam düşmanı Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Siyasal İslam`la mücadele ettiklerini ve bu kapsamda ülkede faaliyette bulunan 7 caminin kapatılması ve çok sayıda imamın sınır dışı edilmesi yönünde karar aldıklarını duyurmuştu. Kurz, Kültür Dairesi ve İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen kimi cami ve derneklere yönelik soruşturmanın sonuçlandığını, bu kapsamda 7 caminin faaliyetlerinin yasaklandığını, aynı zamanda çok sayıda imamın yurtdışından finanse edildikleri iddia edilerek sınır dışı edileceğini söylemişti.

 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir