• DOLAR 6.716
  • EURO 7.528
  • ALTIN 372.335
  • ...
"Eğitimde sorunlar büyüyor"

Eğitim-Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Eyyüp Değer, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının sona ermesi nedeniyle açıklamalarda bulundu. Değer, öğrencilerin tatilde fırsat buldukça bol bol kitap okuması gerektiğini belirterek, velilere de karne dolayısıyla çocuklarına baskı yapmamasını istedi.

"Ülkenin en önemli ve öncelikli sorunu eğitimdir"

Ülkenin en önemli ve öncelikli sorununun eğitim olduğunu belirten Değer, "Performans garabeti, eğitimciye yönelik şiddet ek ders esaslarındaki eşitsizlikler, ders ücretlerindeki adaletsizlikler, mülakata dayalı sözleşmeli öğretmenlik, müfredat, alan değişikliği, erkek kamu görevlilerine dayatılan darbe ürünü kılık ve kıyafet yönetmeliği, kariyer basamakları gibi birçok sorun çözüme kavuşturulmayı beklemektedir." dedi.

"Yasal düzenleme yapılmalı"

Eğitimcilere yönelik şiddeti cezalandıracak, eğitimciye güven verecek yasal bir düzenlemenin yapılmasını talep eden Değer, şunları söyledi:

"Eğitimcilere karşı şiddet, okullarımızda yaygın bir sorun hâlini almıştır. Eğitim çalışanları saldırılara karşı maalesef savunmasızdır. Eğitim-öğretim kurumlarında yeteri kadar güvenlik tedbirleri alınmamakta, sorumluluk öğretmenlere ve yöneticilere bırakılmaktadır. 'Şiddete karşı yasal düzenleme istiyoruz', 'İmzanı gönder, iradeni göster' sloganıyla düzenlediğimiz imza kampanyasının da bir gereği olarak eğitimcilere yönelik şiddeti cezalandıracak, eğitimciye güven verecek yasal bir düzenleme yapılmalıdır. Bu doğrultuda, eğitim çalışanlarına karşı cebir, şiddet veya tehdit kullanan kişilere yönelik hapis cezası verilmesi, eğitimcilerin yaralanmasının tutuklama nedeni varsayılan suçlardan sayılması ve şiddet mağdurlarına Bakanlıkça hukukî yardım yapılması noktasında yasal düzenleme yapılmalıdır."

Değer, "Eğitim ve öğretim, mevzuatın üstünde, müfredatın dışında, ders programlarıyla sınırlanamayacak derecede hayatın her anını kuşatan bir faaliyet olarak görülmeli; yaz, bir tatil değil, daha iyi bir başlangıç için bir mola olarak değerlendirilmelidir. Hayat her anıyla bir okul, her yenilik gelişim için bir merhale, edinilen her güzel davranış yeni bir kazanımdır.' anlayışıyla yeni başlangıçlar için nitelikli dokunuşlar gerçekleştireceğimiz, kendimize ve gelişimimize katkıda bulunacak faaliyetlere ağırlık vereceğimiz bir dönem olması temennisiyle öğretmenlerimize teşekkür ediyor, öğrencilerimize güzel bir gelecek diliyoruz." dedi. (M. Salih Keskin - İLKHA)


 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir