Gazze'nin 'yardım meleği Rezzan'

Gazze'nin 'yardım meleği Rezzan'

GAZZE - ESAT FIRAT - Henüz 21 yaşında olan ve Filistinlilerin "yardım meleği" olarak isimlendirdiği gönüllü hemşire Rezzan en-Neccar, Gazze sınırında düzenlenen barışçıl gösterilere müdahale ederek, kadın, çocuk, yaşlı ve gazeteci demeden Filistinlileri şehit eden işgal çetesi israil askerlerinin son kurbanı oldu.

Neccar'ın üzerindeki beyaz forması da onu, işgal çetesi israil askerlerinin Gazze Şeridi sınırında sivil insanlara yönelik korkunç vahşetinden koruyamadı.

Merdiven üstündeki nesil israfı!

Gönüllü hemşire ya da Filistinlilerin ona taktığı isimle “yardım meleği”, 30 Mart'ta başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinden iki gün sonra AA muhabirine yaptığı açıklamada, gösteriler sırasında yaşanan olaylarda işgal çetesi  israil askerlerince yaralanan Filistinlilere gönüllü bir şekilde müdahale etmenin kendisi için “kolay” bir karar olmadığını söylemişti.

Neccar, görevini sürdürmekte kararlı olduğunu vurgulayarak, "Formam temiz ve kıymetli insanların kanıyla boyandı. Ben bununla şeref duyuyorum." demişti.

Merdiven üstündeki nesil israfı!

“Bu görevin genç bir kadın için kolay olmadığını biliyorum ancak, yaralılara ve zor durumda olanlara yardım etmek için girdiğim bu yolu tamamlamaya kararlıyım.” diyen Rezzan, Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinin 10. haftasında Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinin işgal çetesi israil sınırında düzenlenen gösterilerde yaralanan Filistinlilerin yardımına koşarken işgal çetesinin keskin nişancılarının hedefi oldu.

Bölgede kurulan Sahra Hastanesi Müdürü Doktor Salah er-Rantisi AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Hemşire Rezzan, çok ağır yaralı olarak hastaneye getirildi. Rezzan'ın nahif bedenine isabet eden kurşun, göğsünü delerek sırtından çıkmış." dedi.

Merdiven üstündeki nesil israfı!

"Yardım meleği"nin annesi kanlı gömleğine sarılarak gözyaşı döktü
Genç sağlık görevlisinin şehadeti büyük bir hüzün ve öfke seline dönüşerek, onlarca Filistinlinin, Neccar'ın cenazesinin kaldırıldığı Han Yunus'taki Gazze Avrupa Hastanesi'nin önüne akın etmesine yol açtı.

“Yardım meleği"ni son yolculuğuna uğurlayan birçok meslektaşı, ailesi ve sevenleri, şehit hemşirenin cansız bedenini gördükleri an hıçkırıklara boğuldu, sinir krizleri ve baygınlık geçirdi.

Meslektaşları, işgal çetesi israil keskin nişancılarının Rezzan'ı beyaz önlüğüne ve yaralılara koşarken ellerini kaldırmasına rağmen hedef aldıklarını belirterek, gün boyunca 5 yaralı Filistinliye müdahale ettiğini ve sınır çitlerine yaklaşık 50 metre kala yaralanan bir başka Filistinliye müdahaleye gittiği sırada şehit edildiğini söyledi.

Bıkmadan, yorulmadan 2 ay boyunca gösteri meydanlarında işgal çetesi israil askerlerinin kurşunlarına hedef olan barışçıl Filistinli göstericilerin imdadına yetişmeye çalışan “yardım meleği”nin kanlı gömleğine sarılan annesi ise gençliğinin baharında hayata şehit olarak veda eden kızından kalan “son hatıra”yı bağrına basarak uzun uzun gözyaşı döktü.

Filistin Sağlık Bakanı Cevad Avad yaptığı yazılı açıklamada, işgal çetesi israil askerlerinin Büyük Dönüş Yürüyüşü'ne destek olmak için gönüllü olarak görev yapan Filistinli kadın hemşire Neccar'ı doğrudan hedef almasının savaş suçu olduğunu belirtmişti.

İşgal çetesi israil ablukası altında yıllardır büyük bir insani kriz yaşayan Gazze Şeridinde 30 Mart'tan bu yana devam eden Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterileri kapsamında sınırda düzenlenen 10. hafta gösterilerine, "Hayfa'dan Gazze'ye kan ve kader ortaklığı" adı verilmişti.

Merdiven üstündeki nesil israfı!

Büyük Dönüş Yürüyüşü
Filistinliler, Toprak Günü'nün 42. yılı kapsamında 30 Mart Cuma gününden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin israil sınırında Büyük Dönüş Yürüyüşü adı altında barışçıl eylemler düzenliyor.

israil askerleri ise "sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006'dan beri Gazze'ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını" talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor. israil askerlerinin göstericilere ateş açması sonucu şu ana kadar 119 Filistinli şehit oldu, 13 binden fazla Filistinli yaralandı.

En Çok Okunanlar