Guatemala da elçiliğini Kudüs'e taşıdı

Guatemala da elçiliğini Kudüs'e taşıdı

ABD'nin ardından Orta Amerika ülkelerinden Guatemala da Kudüs'teki büyükelçiliğini bugün açtı. Guatemala, büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı alarak ABD'nin söz konusu kararından iki gün sonra bu adımı atan ikinci ülke oldu.

Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales ve terör çetesi başbakanı Netanyahu, Guatemala'nın büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma törenine katıldı. 

Ülkesinin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımak için işgal altındaki topraklara gelen Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales, "Guatemala ve israilin dostluk ilişkilerinde bugün tarihi bir gün. Guatemala tarihte de israil taraftarı olmuştur. Bizim de siyasetin yanı sıra israilin müttefikimiz olduğu ve onu desteklememiz gerektiğini düşünmeye sevk eden Hristiyanca bir düşünce şeklimiz var." ifadesini kullandı.

Netanyahu ise, Guatemala'nın bundan 70 önce ABD'den sonra kendilerini tanıyan ikinci ülke olduğunu hatırlatarak "Siz her zaman ilkler arasındaydınız. Biz dostlarımızı hatırlarız, Guatemala o zaman da bizim dostumuzdu, şimdi de." dedi.

BM Genel Kurulunda geçtiğimiz aralık ayında yapılan oylamada Guatemala'nın da aralarında bulunduğu 9 küçük ülke, ABD'nin yanında yer almıştı. (İLKHA) 

En Çok Okunanlar