Dünyanın en büyük rüzgar türbini teste başladı

Dünyanın en büyük rüzgar türbini teste başladı

 

TEKNOLOJİ SERVİSİ

GE Renewable Energy, dünyanın en büyük rüzgar türbinini test etmeye başladıklarını açıkladı. Haliade-X adı verilen dev türbin, İngiltere'de Offshore Renewable Energy şirketinin merkezinde yürütülen çalışmalar sonucunda tam beş yılda geliştirildi. 12 megavat enerji üreten Haliade-X, diğer kıyı türbinlerine nazaran yüzde 45 daha fazla enerji üretecek. Bir yılda 67 gigavat enerji üretecek olan türbin, 16 bin haneye tek başına yetecek kapasiteye sahip olacak.

NEDEN BÜYÜK?

260 metre uzunluğunda, bir kanadı 107 metre olan pervanesi, 220 metre çapında dönüşlerle aslında türbin başına yüksek bir maliyet oluşturuyor. Peki, neden bu kadar büyük rüzgar türbinleri inşa ediyorlar da daha çok sayıda küçük olanlardan yapmıyorlar? Şirket bir rüzgar santralinin toplam maliyetinin, daha az sayıda ama daha büyük rüzgar türbinleriyle, çok sayıda ama küçük türbinlere sahip olmasına göre daha düşük olduğunu belirtiyor.

EN GÜÇLÜ SANTRAL

Blyth'de bulunan tesiste Haliade-X test edilirken mühendisler soğutma, dönüştürücü ve aktarma sistemlerini en ince detayına kadar inceleyecekler. Sonra bu türbin örnek alınarak belli aralıklarla diğer türbinler de yerleştirilecek. Her şey planlandığı gibi giderse deniz kıyısı rüzgar santralleri içinde en büyük ve en güçlü santral inşa edilmiş olacak. Kaynak, İTO

En Çok Okunanlar