• DOLAR 5,3069
  • EURO 5,9880
  • ALTIN 226,855
  • ...
İnternete başlama yaşı 7 olmalı!

DOĞRUHABER/Sağlık Servisi

Ekran karşısında geçirilen zamanın her geçen gün daha da arttığına dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanı Dr. Ali Satılmış, geçmişte yalnızca televizyon ekranlarından söz edilirken, bugün bilgisayar, tablet ve telefon gibi dijital cihaz ekranlarının da hayatımıza dahil olduğunu ve insan hayatında önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

Bu cihazların özellikle çocukluk çağında kontrolsüz olarak kullanıldığında psikolojik, sağlık ve sosyal problemlere yol açtığı uyarısında bulunan Satılmış, ailelerin, sanal âlemin, gerçek dünyanın önüne geçmesini engelleyecek önlemler alması gerektiğinin altını çizdi.

Ekran çocukları yalnızlaştırır

Çocukların oyun oynayabilecekleri mekânlar ve dış ortamlardaki alanların azalmasının çocukları evlere hapsettiğini belirten Satılmış, “Bu nedenle gün boyu evde vakit geçirmek zorunda kalan çocuklar için ekran önemli bir seçenek haline gelmiştir. Ancak ailelerin, ekranı çocukları için bir “susturucu” olarak kullanılması, onların gelişimi üzerinde olumsuz pek çok etkiye yol açmaktadır. Çocuk ekran başında daha uslu, sessiz ve çevreyi dağıtmadan oturabilir. Ancak bir süre sonra yemek yeme gibi ihtiyaçlarını ekrana bakarak gideren, daha az konuşan ve sosyal ortamlardan uzaklaşan bir birey haline gelir.” dedi.

Sağlıksız ve kilolu çocuklar yetişir

Çocuklar için oyun oynamanın yemek ve su kadar doğal bir gereklilik olduğunu söyleyen Satılmış: “Çocuk, oyun oynayarak dünyayı keşfeder, duyusal, sosyal ve bilişsel becerilerini geliştirir. Serbest oyunun akışına kendini kaptıran çocuklar arzularını, kaygılarını ve çatışmalarını oyuna yansıtarak rahatlar. Ekran çocukların serbest oyun haklarını ellerinden alan bir araçtır. Çocukların hareketlerini kısıtlar, hareketsiz yaşayan ve yüksek kalorili yiyecekler tüketen çocuklar hızla kilo almaya başlar ve sonunda da obezite gelişir.” uyarısında bulundu.

Hayal kurma özgürlüklerini sınırlar

Devamlı olarak ekrana maruz kalan çocukların zamanla ekran olmadan oyun kuramaz ve ekransız yapamaz duruma geleceği uyarısında bulunan Satılmış, bu durumdaki çocukların hayal dünyalarının giderek küçüldüğünü söyledi.

Ekranla değil yüz yüze iletişim

Psikolojik açıdan sağlıklı çocuklar yetiştirmek için onların ekranla ilişkisinin kararlı bir biçimde düzenlenmesi gerektiğinin altını çizen Satılmış: “telefon, bilgisayar ya da tablet ekranı yerine, gerçek dünyada insanlarla bir arada ve onlarla yüz yüze kurulan iletişimin önemi anlatılmalıdır. Bilgisayar oyunları hiçbir zaman gerçek çocuk oyunlarının yerini tutamaz. Bu nedenle sanal oyunlarla tanışma yaşı 7 olmalıdır. İnternet kullanımı, ilkokul yaşında aile denetiminde şifre kullanılarak öğretilebilir. Haberleşme ve güvenlik problemi olmadığı sürece cep telefonu lise çağlarına kadar alınmamalıdır.” şeklinde konuştu.

 

Bu haberler de ilginizi çekebilir