Türkiye'den Filistinli asker ve polislere eğitim

Türkiye'den Filistinli asker ve polislere eğitim

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Eriha kentinde bulunan Filistin Askeri Eğitim Enstitüsü'nde iki Türkiyeli komutan tarafından verilen iki haftalık eğitimi başarıyla tamamlayan Filistinli asker ve polisler sertifikalarını Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Gürcan Türkoğlu'nun elinden aldı.

2009'dan bu yana 650Filistinli asker ve polis eğitildi

Büyükelçi Türkoğlu, törende yaptığı konuşmada, Türkiye ile Filistin halklarının tarihsel ve kültürel bağlarına dikkati çekerek, "Türkiye her daim adil Filistin davasına destek vermiştir ve Filistinlilerin bağımsız tam egemen devletlerini kurma, barış, güven ve onurla yaşama çabalarına destek vermeye devam edecektir." dedi.

ABD ile koordineli şekilde 2009'dan bu yana yürütülen askeri eğitime işaret eden Türkoğlu, "Bu askeri eğitimle beraber TSK 2009'dan bu yana 650 Filistinli asker ve polisi eğitmiş oldu." diye konuştu.

Çok sayıda Filistinliasker ve polisin de Türkiye'de eğitildiğini aktaran Türkoğlu, "Türkiye olarak, güvenlik güçlerimizin gelecekte Filistinli ortaklarına katkıda bulunmaya hazır olduğunu vurgulamak isteriz." şeklinde konuştu.

Filistinli generalden Türkiye'ye teşekkür

Öte yandan Filistin Güvenlik Güçleri Askeri Eğitim Heyeti Başkanı Tümgeneral Yusuf el-Hilu da törende yaptığı konuşmada Türkiye'ye şükranlarını ifade etti.

Tümgeneral Hilu, Türkiye'nin Filistin davasına ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına verdiği destekten övgüyle söz etti.

Gazze'de Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah'ın konvoyuna dün düzenlenen saldırıyı hatırlatan Tümgeneral Hilu, güvenliği sağlamanın önemine işaret ederek "Türkiye'nin Filistin güvenlik güçlerine verdiği eğitimin önemine" dikkati çekti.

Tören, Filistin Askeri Eğitim Enstitüsü önünde çekilen toplu hatıra fotoğrafın ardından sona erdi.

 

En Çok Okunanlar