90 yaşında okuma-yazma öğreniyorlar

90 yaşında okuma-yazma öğreniyorlar

"Okuryazarlık Seferberliği" Batman'ın Sason ilçesinde de başladı.

İlçede Sason Kaymakamlığının destekleriyle ilçe merkez ve tüm köylerde 14 yaş üstü örgün eğitim çağı dışına çıkmış okuma yazma bilmeyenlerin tespit edilip, Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kendilerine en yakın okulda birinci ve ikinci kademe yetişkin okuma yazma kurslarına katılmaları sağlandığı belirtildi.

Okuma yazma kurslarına katılarak sınıfları gezen İlçe Kaymakamı Ökkeş Beyaz, yaptığı açıklamada, başlatılan okuma yazma seferberliği bünyesinde 121 erkek ve 463 bayan kursiyere ulaşıldığını ifade etti.

Kaymakamlık olarak bu kursların en iyi şekilde sürdürülmesi için gerekli tüm gayretleri sarf ettiklerini aktaran Beyaz, "Özellikle kursiyerlerimize baktığımızda bayanların çoğunluğu oluşturması bizleri daha fazla mutlu etti. Hedefimiz okuma yazma alanında ülke ortalamasının üstüne çıkarak tek bir okuma yazma bilmeyen vatandaş bırakmamaktır. Kurslarımıza baktığımızda 90 yaşında vatandaşlarımızın da okuma yazmaya istekli olmalarını görmek, okumanın yaşının olmadığını ve her yaşta okuma yazma bilmenin ne kadar elzem olduğunu göstermektedir. Özellikle okuryazar hale gelecek olan bayanlarımız artıkça örgün eğitimde okuyan çocuklarımızın da eğitimlerinde başarı çıtasını yükselteceği inancına sahibim." dedi.

Kurslarda başarı gösterenlere çeşitli ödüllerin verileceğini söyleyen Beyaz, "Kursu başarıyla bitirenlere okuryazar belgesinin yanında ilçe de kura ile ilk 5 kişiye ihtiyaçları doğrultusunda çamaşır veya bulaşık makinesi ile her kurs merkezinde dereceye giren birinciye elektrikli süpürge ikinci olana tencere seti ve üçüncü olana ütü ödülü vereceğiz." ifadelerini kullandı. (M. Fatih Akgül-İLKHA)

ALES sonuçları ve cevap kağıtları erişime açıldı

ALES sonuçları ve cevap kağıtları erişime açıldı

ALES sonuçları ve cevap kağıtları erişime açıldı
 

En Çok Okunanlar