• DOLAR 5,7599
  • EURO 6,5470
  • ALTIN 261,386
  • ...
İşgalci İsrail artık naaşlara da el koyacak

İşgal rejimi vatan savunması verirken şehid düşen Filistinlilerin dirilerinden korktuğu kadar cansız bedenlerinden de korkuyor. İşgal rejimine karşı karşı eylemde bulunurken şehit edilen Filistinlilerin naaşlarının teslimine ilişkin kısıtlamalar getiren tasarı, İşgal Parlamentosu Knesset'te, ikinci ve üçüncü oylamalardan da geçerek yasalaştı.

Kanal 10 televizyonunun haberine göre, tasarı iki oylamadan geçerek yasalaştı.

Haberde, tasarıya evet ya da hayır oyu veren milletvekillerinin sayısıyla ilgili bilgi verilmedi. Knesset'ten de konuyla ilgili resmi açıklama yapılmadı.

Söz konusu yasa, Filistinlilerin naaşlarının, "cenaze merasiminin bir provokasyona ya da sözde terörün desteklenmesi sahnesine" dönmeyeceğinden emin olunduğu durumlarda teslim edilmesini öngörüyor.

Yasa ayrıca, işgal polisine, "cenazeye katılanların sayı ve kimlikleri, cenazenin güzergahı ile kullanımı yasak olan eşyaların belirlenmesi, belirli bir kişinin katılımının engellenmesi ile istisnai durumlarda da naaşların defnedileceği mekanın belirlenmesi" gibi şartlar yerine getirilinceye kadar naaşların teslimini engellemek için idari emir verme yetkisi tanıyor.

İşgalci rejimin yasalarına göre, tasarıların yasalaşarak yürürlüğe girmesi için parlamentoda üç kez oylamaya sunulması gerekiyor. Şehit Cenazelerini Geri Alma Milli Komisyonunun verilerine göre, işgal rejiminin elinde 253 Filistinli şehidin cenazeleri bulunuyor.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir