• DOLAR 6.705
  • EURO 7.347
  • ALTIN 361.873
  • ...
"Şehadet ölümsüzlüğün adıdır"

HÜDA PAR Gaziantep İl Gençlik Kolları tarafından İslam dini uğruna şehit olanları anmak amacıyla "Şubat Ayı Şehadet Ayı" temalı bir program düzenlendi.

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanlığı Konferans Salonu'nda Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, başta şubat ayı şehitleri olmak üzere İslam coğrafyasında İslam davası adına şehit olmuş şahsiyetleri anlatan sinevizyon gösterimi ile devam etti.

HÜDA PAR Gaziantep İl Başkan Yardımcısı Mustafa Karakurt, programda yaptığı konuşmada, şehadetin sıradan bir olay ve körü körüne ölüme koşmak olmadığını söyledi.

"Allah yolunda öldürülenlere 'ölüler' demeyin, zira onlar diridirler, fakat siz farkında değilsiniz." ve "Allah yolunda öldürülenleri sakın 'ölüler' saymayın. Hayır, onlar, Rableri katında diridirler, rızıklanmaktadırlar." ayetlerine atıfta bulunan Karakurt, "Peygamberlikten sonra en yüce makam şehitlik makamıdır. Şehadet ölümsüzlüğün adıdır. Bir insan ölümsüzleşmek istiyorsa o zaman sürekli şehadeti düşünecektir. " dedi.

Şehadetin, hayatta diri kalmanın tek çaresi olduğunu belirten Karakurt, "Şehadet nübüvvetten sonra en yüce makamdır. Madem ki nübüvvet kapısı kapanmıştır. İşte o zaman en büyük makam şehadet makamıdır. Peygamber Efendimizin dahi arzuladığı bir makamdır. Bizlerin de özellikle kendi dualarının başında yer etmesi gerekiyor. Peygamber Efendimiz bir hadisinde 'Bir insan şehadeti istemezse o kişi nifak üzerinedir' diyor. Onun için dikkat ediniz bütün peygamberler, sahabeler peygamber efendimiz başta olmak üzere hepsi dualarının başına şehadeti koymuşlardır." ifadelerini kullandı.

"Kendimizi Rabbimize sevdirmemiz lazım"

Şehit ve şehadetin herkesin bir isteği ve arzusu olduğunu belirten Karakurt, sözlerine şöyle devam etti:

"Hani, şehit bir mum gibiydi. Kendini yakıyor, etrafını aydınlatıyordu. İşaret taşı ile hakkı gösteriyordu. Hakkın batıl ile karıştığı bir dönemde bir ışık oluyordu, ortalığı aydınlatıyordu. Eğer bizim itaatimiz yok ise bizim ihsanımız, temsiliyetimiz ve istikrarımız yok ise bizler nasıl şehadete ulaşabiliriz? Allah en çok sevdiği kişilere bu şehitliği nasip ederek kendi katına alır. Bizim de kendimizi Rabbimize sevdirmemiz lazım. Eğer biz geçmişteki o salih insanları ve şehitleri biz örnek almazsak bu sadece sözde kalacaktır. Çünkü bir insan çabasıyla, tebliğiyle, gayretiyle, ihsanıyla, gayret göstererek, Rabbine doğru koşa koşa giderse Rabbi de onu kendi katını alacaktır."

HÜDA PAR Gaziantep Gençlik Kolları Başkanı Ubeydullah Çakır ise konuşmasında birçok İslam aliminin ve mücahidinin şehit olması nedeniyle şubat ayına şehadet ayı denildiğini belirtti.

Program yapılan dua ile sona erdi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)


 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir