Roma'da Ahed Tamimi'ye Özgürlük eylemi

Roma'da Ahed Tamimi'ye Özgürlük eylemi

ROMA

İtalya'nın başkenti Roma'da toplanan sivil toplum örgütü üyeleri, siyonist terör çetesi israil'in tutukladığı 16 yaşındaki Ahed Tamimi'nin özgürlüğüne kavuşması için eylem düzenledi.

EYLEMCİLER, "AHED'E ÖZGÜRLÜK" VE "ÖZGÜR FİLİSTİN" SLOGANLARI ATTI

Roma ve Lazio'daki Filistinliler Topluluğu üyeleri, Parlamento Binası önünde toplanarak, 16 yaşındaki Ahed Tamimi'yi tutuklayan terörist israil yönetimini protesto etti.

Filistin bayraklarıyla eyleme katılanlar, "Ahed Tamimi'ye özgürlük", "Filistin'in işgaline son" ve "Özgür Filistin" yazılı pankartlar açtı.

Eylemciler, "Ahed'e özgürlük" ve "Özgür Filistin" sloganları attı.

"FİLİSTİNLİ ÇOCUKLAR ÖZGÜR BIRAKILMALI"

Ahed Tamimi ve Filistin ile ilgili konuşmaların yapıldığı eylemde, broşürler de dağıtıldı.

Tamimi ailesi ve Filistinlilerin, siyonist israilin terörist askeri tarafından uğradığı saldırıların anlatıldığı broşürde, "israil ordusu, son 16 yılda her ay yaklaşık 11 çocuğu öldürüyor. Bütün bunlara rağmen israil artık cezasız kalmamalı. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne taraf olan herkes, İtalya ve diğer Avrupa ülkeleri de çocukların haklarının garanti altına alınması ve saygı duyulması için çalışmalı. Ahed Tamimi, annesi Neriman, kuzeni Nur ve israil hapishanelerinde tutulan bütün Filistinli çocuklar özgür bırakılmalı." ifadeleri kullanıldı.

"BAŞKENTİ KUDÜS OLMAYAN BİR FİLİSTİN DEVLETİ OLAMAZ"

Roma ve Lazio'daki Filistinliler Topluluğu Başkanı Yousef Salman, israil hapishanelerinde Tamimi ve yüzlerce çocuğun tutuklu bulunduğunu söyledi.

Filistinlilerin 70 yıldır işgal altında yaşadığını dile getiren Salman, Filistinlilerin diğer ülkelerde olduğu gibi sadece kendi ülkelerinde özgürce yaşamak istediklerini vurguladı.

Salman, “Filistin devleti olmadan adalet olmaz. Başkenti Kudüs olmayan bir Filistin devleti de olamaz.” ifadelerini kullandı.

Salman, işgal altındaki Batı Şeria'nın Nablus kentinde doğduğunu ancak yıllardır yurt dışında yaşamak zorunda kaldığını aktararak, siynist israil'in ailesini ziyaret etmek için birkaç günlüğüne bile ülkesine geri dönmesine izin vermediğini kaydetti.

"ASIL SORUN, ULUSLARARASI TOPLUMUN SESSİZ KALMASI"

Kadın hakları örgütü "Non Una Di Meno" üyesi Marita Cassan ise Filistin'de çocukların herhangi bir sebep veya yasal süreç olmadan hapse atıldığını söyledi.

Cassan, "450'den fazla çocuk şu an israil hapishanelerinde tutuluyor. Ahed Tamimi de israil hapishanelerindeki yüzlerce çocuğun sembolü. Bu durum kabul edilemez, uluslararası hukuka göre çocukları hapse atamazsınız. israil ne isterse yapıyor ve her seferinde hiçbir ceza almıyor. Asıl sorun, uluslararası toplumun sessiz kalması." diye konuştu.

"HERKES israil'E KARŞI HAREKETE GEÇMELİ"

Filistinli Tutuklularla Dostluk Derneği Başkanı Bassam Salih de  terör şebekesi israil'in Filistinlilere ve çocuklara karşı her türlü baskıyı uyguladığını dile getirdi.

Salih, terör çetesi israil'in BM kararlarına ve uluslararası hukuka uymadığını belirterek, "Filistinlileri ya öldürüyorlar ya da hapse atıyorlar. Ahed de onlardan biri. Kendi evinde bir askere karşı geldiği için herhangi bir yasal süreç olmadan hapse atıldı. Çocuk haklarını savunan bütün uluslararası organizasyonlara çağrıda bulunuyoruz. Harekete geçin. israil hapishanelerinde tutuklu bulunan yüzlerce çocuğu kurtarmak için israil'e karşı bir şeyler yapın. israil hapishanelerinde tutulan 7 binden fazla Filistinli için bir şeyler yapın." ifadelerini kullandı.

AA

En Çok Okunanlar