Fatih ve Selahaddin Eyyubi'nin Şehirleri Tuvale Yansıdı

Fatih ve Selahaddin Eyyubi'nin Şehirleri Tuvale Yansıdı

Zeytinburnu Belediyesi, yılın ilk kültür sanat etkinliğini resim sergisiyle gerçekleştirdi. Kudüslü Ressam Sündüz Recebi'nin, Kudüs ve İstanbul'u konu edindiği özel seçkilerden oluşan “Benim Şehirlerim” adlı resim sergisi, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde sanatseverle buluştu. Yunus Emre Enstitüsü'nün de destek verdiği sergiye Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Kudüslü Ressam Sündüz Recebi, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Recebi'nin ilk yurt dışı sergisi olan "Benim Şehirlerim", yerli ve yabancı katılımcılardan tam not aldı. Vatandaşların bu eşsiz eserleri cep telefonlarıyla ölümsüzleştirdiği gecede sergiye katılan sanatseverlere Sündüz Recebi'nin resimlerinin yer aldığı katalog da hediye edildi. “Benim Şehirlerim” resim sergisi, ocak ayının sonuna kadar Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde ziyaret edilebilecek.

611 yıllık minare taş taş sökülerek taşınıyor

“İSTANBUL VE KUDÜS'TEN ÖNE ÇIKAN GÖRÜNTÜLER SERGİLENİYOR”

Sergide konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Filistin'de doğmuş önemli ve genç bir sanatçı olan Kudüslü ressamımız Sündüz Recebi hanımefendinin Kudüs ve İstanbul'u konu edindiği resim sergisiyle yılın ilk kültür sanat etkinliğini gerçekleştirdik. Sergimiz, İstanbul'a bakışı ve Kudüs'ten öne çıkartılmak istenenleri konu ediniyor. Ben böylesine anlamlı bir sergiye Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi olarak ev sahipliği yaptığımız için Rabbime şükrediyorum. Zeytinburnulu hemşehrilerime de bize bu sergiyi gerçekleştirme yetkisini verdikleri için çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

611 yıllık minare taş taş sökülerek taşınıyor

“KUDÜS MEDENİYETLERİN DOĞDUĞU BİR YERDİR”

Konuşmasının devamında Kudüs'ün önemine değinen Başkan Aydın, “Bu kadim topraklara ilk kez 1999 yılında gitmiştim. Kudüs'ü görmeden bölgemizdeki ve dünyadaki siyasi olaylar yorumlanamaz ve bölge anlaşılmaz. Bu yüzden Kudüs'ü mutlaka görmek gerekiyor. Kudüs görülmeden dinlerin birbirleriyle olan ilişkileri, devletlerin birbirleriyle olan ilişkileri anlaşılamaz. Kudüs, medeniyetlerin doğduğu bir yerdir. İstanbul da tıpkı Kudüs gibi dünyanın en önemli kentlerinden bir tanesidir. Bu sebeple Kudüs'te yaşayan Filistinli genç bir ressamın fırça darbelerinden ortaya çıkan eserleri, tarihe tanıklık eden Zeytinburnu'nda ziyaretçilerimizle buluşturduk. Sergide emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

En Çok Okunanlar