• DOLAR 6.216
  • EURO 6.833
  • ALTIN 328.77
  • ...
"Veliler sınav sürecinde okul ile sürekli iletişimde olmalı"

YGS ve LYS yerine getirilen Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2018'de uygulanmaya başlanacak. Yüksek Öğretim Kurulu'nun TYT için Matematik ve Türkçe derslerindeki soru yaklaşımını değiştirmesi adayları tedirgin etmişti.

Bu yıl 2 milyondan fazla adayın gireceği ve aileleriyle birlikte milyonların nasıl bir model olacağını merakla beklediği yeni üniversite sınav sistemi, YGS ve LYS'ye göre hem oturum hem de puan türü sayısı bakımından avantaj sunuyor.

Önceki sistemde adaylar mart ayında Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına, haziran ayında ise Lisans yerleştirme sınavına giriyorlardı ve 6 oturumluk maratonda 18 puan türü ile değerlendiriliyorlardı. Yeni sistemde ise Temel Yeterlilik Testi, sayısal, eşit ağırlık, sözel ve yabancı dil puan türleri geçerli olacak denildi.

Sınav sistemi ve soru türleri ile ilgili birçok kaynakta farklı bilgilerin yer alması, adayların ve velilerin ne yapacakları konusunda kararsızlık yaşamalarına yol açtı.

Rehber Öğretmen Nilgün Şekerci, adayların tedirginliğini azaltmaya yönelik ders çalışma sistemleri hakkında önerilerde bulundu.

Yükseköğretim Kurulu'nun ve ÖSYM'nin açıklamalarının düzenli olarak takip edilmesi gerektiğini ifade eden Şekerci, "Temel Yeterlilik Sınavı'nda yer alan testlerin soru sayılarıyla katsayıları orantılı olacağı açıklaması yapıldı. Soru sayısı fazla olan Matematik ve Türkçe soruları katsayılarının Sosyal ve Fen sorularından fazla olacağı tahmin edildiği için öğrencilerin hangi ders grubunda olursa olsun Türkçe ve Matematik dersine önem vermesi gerekiyor. TYT sınavı ortak müfredattan hazırlanacağı için daha çok 9. ve 10. sınıf derslerinin konu eksiklikleri belirlenerek, bu eksikliklerin bir program doğrultusunda kapatılması çok önemli." dedi.

"Veliler bilgi kirliliğinden etkilenmemek için çocuklarının idarecilerle dirsek teması halinde olmalı"

Şekerci, "Adayların sınav sırasında süreyi kullanma, hangi testten başlanırsa daha başarılı olunduğu, kodlama hatası yapmama, turlama yöntemini kullanarak zor soruya takılmadan çok soru çözme ve emin olunmayan durumlarda işaretleme yapmama gibi sınav tekniği ile ilgili konuları tecrübe etmeleri başarılı olmalarına katkı sağlayacaktır. Rehberlik birimi olarak adaylara denemeler sonrasında yanlış yapılan ve boş bırakılan soruların analizini yapmalarını, bir sonraki denemeye kadar öncelikle yanlış yapılan konuların üzerinden geçmelerini, sonrasında da boş bırakılan konuları çalışmalarını tavsiye ediyoruz. Ayrıca velilerin de yetişkin bireyler olarak çocuklarını rahatlatacak, kaygılarını azaltacak tutum ve konuşmalar içinde olmaları gerekiyor. Veliler bilgi kirliliğinden etkilenmemek için çocuklarının öğretmenleri, rehberlik servisleri ve idarecilerle dirsek teması halinde olmalı." ifadelerini kullandı. (İLKHA)


 

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir