Kudüs'ü bir avuç azınlığa teslim gayretidir

Kudüs'ü bir avuç azınlığa teslim gayretidir

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, emperyalist ABD'nin Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü Siyonistlerin başkenti olarak tanıma ve ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımaya yönelik şer planına tepki gösterdi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Erbaş, insanlığın kadim şehri ve İslam'ın ilk kıblesi olan Kudüs'ün haksızca bir teşebbüsle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Erbaş, "İnsanlığı, kadim geleneği, uluslararası hukuku hiçe sayan pervasız bir anlayış Kudüs'ü, Filistin coğrafyasında haksız bir yaklaşımla israil'in başkenti yapma gayreti içerisindedir. Bilinmelidir ki Kudüs, nice peygamberin hatırasını barındıran bir İslam şehridir. Kudüs, tarihten beri farklılıklar içinde bir arada yaşama tecrübesinin en muhteşem örneğidir. Kudüs her bir müminin canından, malından aziz bildiği mukaddes bir şehirdir. Kudüs sadece Filistin ve Mescid-i Aksa civarında yaşayan Müslümanların değil, tüm dünya Müslümanlarının ortak meselesidir." dedi.

Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın Müslümanlara Hz. Muhammed'in müjdesi ve emaneti olduğunu vurgulayan Erbaş, şunları kaydetti:

"Mekke ve Medine Müslümanlar için ne ise miraç mucizesinin gerçekleştiği Kudüs de odur. Kudüs'ün statüsü sadece siyasi bir konu olarak değerlendirilemez. O herhangi bir ülkedeki herhangi bir toprak parçası değildir. Onun İslam tarihi boyunca Müslümanlarca titizlikle korunan 'daru's-selam' yani barış yurdu olma niteliği bu gün yıkılmak istenmekte, böyle bir teşebbüsle barış yurdunun çatışma yurdu haline getirilmesi hedeflenmektedir. Kudüs'ü insaf yoksunu bir avuç azınlığa teslim etme gayreti sağduyuyu ortadan kaldırmak ve insanlığın vicdanının sızlamasına sebep olmaktır. Birlikte yaşama kültürüne, huzura, barışa ve güvenliğe vurulan bir darbedir. Diyanet İşleri Başkanlığı her türlü işgal ve zulme rağmen yıllardır Mescid-i Aksa'nın muhafızlığını yapan Filistinli mazlum Müslümanların yanındadır, yanında olmaya ve her türlü desteği sunmaya devam edecektir." (İLKHA)

 

En Çok Okunanlar