Batı Şeria'da İşgal Kronolojisi

Batı Şeria'da İşgal Kronolojisi

Mustafa Karakaş/Doğruhaber

Siyonist israilin yeni yerleşim yeri açma adını verdiği arazi ve ev gaspları Filistin topraklarını yutmaya devam ediyor. 1967 yılında başlayan yerleşimci işgali 50. yılında ve bu süre zarfında gaspedilen topraklara 600 binden fazla Yahudi yerleştirildi

İşgal kronolojisine bakıldığında 1999 yılına kadar  toprak gaspı daha çok Doğu Kudüs'e yönelik iken son 18 yılda işgallerin hedefi Batı Şeria olmuş.

BATI ŞERİA'DA TOPRAK İŞGALLERİ

Barış Şimdi Hareketi'nin istatistiklerine göre, 1977 yılında 4. 400 olan Yahudi yerleşimci sayısı 1988 yılında 66 bin 500'e çıktı.

İşgali ve toprak gaspını zamana yayarak genişleten siyonist israil her ne kadar 90'lı yıllarda barıştan sıklıKla bahsetse de yerleşimci terörizmden vazgeçmedi. israil ile Filistin arasında Oslo Barış Anlaşması'nın imzalandığı 1993'te Batı Şeria'ya yerleşen işgalci Yahudi sayısı 116 bin 300'e ulaşmıştı.

Barış söylemlerini 2000'li yıllara kadar sürdüren siyonistlerin bu dönemde Batı Şeria topraklarına yerleştikleri gaasıp Yahudi sayısı 200 bine yaklaşmaktaydı.

2011 verilerine Batı Şeria'daki  işgalci yahudilerin sayısı 300 bine;  2014'te ise  371 bine ulaştı.

Adına ‘sivil' denilen ama Siyonist devletçe gaspedilen Filistin topraklarında  yaşayan toplam işgalci sayısı 640 bin kişiye ulaşmış durumda.

TARAFLARI ‘İTİDALE' DAVET ETMEK VEYA KÖR-SAĞIR KALMAK

Filistin halkının toprakları yıldan yıla küçülürken,bu topraklardaki siyonist yerleşimci sayısı günden güne artmaktadır. İşin acı tarafı dünya ülkeleri bu işgale çözüm bulacağına tarafları itidalli olmaya davet etmekle meşgulken islam dünyası bu toprak gaspları hususunda üzerine ölü toprağı serpilmişcesine hissiz ve cansız bir durumda.

 

 

 

En Çok Okunanlar