Baba Olmak İsteyenler İçin!

Baba Olmak İsteyenler İçin!

DOĞRUHABER

Yapılan Araştırmalar, sağlıklı diyetlerile erkek kısırlığının etkilerinin azaldığını kanıtlıyor.

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, “Yüksek stres altında ve az

hareket edilen bir yaşam tarzında erkeklerin üreme sağlığı olumsuz etkileniyor. Ancak araştırma sonuçları, döllenme şansının Akdeniz diyeti ile olumlu yönde etkilendiğini gösteriyor.” dedi.

GAZLI IÇECEKLERDEN UZAK DURUN!

18 ülkeden 35 sağlıklı ve kısırlık sorunu yaşayan erkek üzerinde yapılan araştırmaya göre; antioksidanlar, E ve C vitaminleri, beta-karoten, selenyum, çinko, omega-3, D vitamini, folik asit, balık, kümes hayvanları, tahıl, meyve ve sebze, az yağlı süt ve yağsız sütün kısırlık sorunu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu gözlemlendi. İşlenmiş et, patates, yağlı süt ürünleri, tam yağlı süt, peynir, kahve, gazlı içecekler ve tatlılar açısından zengin bir diyetin ise olumsuz sonuçlara yol açtığı gösterildi.

AKDENIZ DIYETI VE CEVIZ FAYDALI

Güncel rakamlara göre, bütün kısırlık türleri arasında yüzde 25'i oluşturan erkek kısırlığının git gide daha önemli bir konu haline geldiğini belirten Taşdemir: “Erkek kısırlığında beslenmenin önemi büyük. Akdeniz diyetiyle beslenmenin yanı sıra düzenli ceviz tüketimi de sperm kalitesini artırarak erkek kısırlığını olumlu etkileyebilir.” İfadelerini kullandı

GÜNDE 75 GRAM CEVIZ

Günlük 75 gram ceviz tüketmeK; sperm hücrelerinin kalitesini, sperm hareketliliğini ve morfolojisini iyileştirebildiğini ortaya koyduğunu belirten Taşdemir, son olarak şunları söyledi: “Yapılan çalışmalarda, ceviz tüketen kısır farelerin sperm morfolojisinde önemli gelişmeler olduğu tespit edilmiştir. Cevizin, sperm sağlığı için faydalı olduğunu biliyoruz. Abartmamak koşuluyla her gün tüketildiğinde zararı yoktur, faydası çoktur.”

En Çok Okunanlar