• DOLAR 9.746
  • EURO 11.367
  • ALTIN 564.464
  • ...
ASELSAN`a 6.5 milyar dolar sipariş!
Google News'te Doğruhaber'e abone olun. 

EKONOMİ SERVİSİ

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası(BTSO), bünyesinde faaliyet gösteren Uzay Havacılık ve Savunma Kümelenmesi (BASDEC) üyeleri, ASELSAN`ın satın alma yetkilileriyle bir araya geldi. Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi`nde (BUTEKOM) düzenlenen toplantıda konuşan BTSO Uzay Havacılık ve Savunma Kümelenmesi Başkanı Dr. Mustafa Hatipoğlu, kümelenmenin yerli üretim payını artırmak, işbirliğini güçlendirmek, firmaların yenilikçi ve girişimcilik kültürünü geliştirme hedefi olduğunu söyledi. Kümelenme bünyesinde 100`e yakın sektör temsilcisinin olduğunu kaydeden Hatipoğlu, “Hedefimiz, savunma sanayi, deniz, sivil, sportif ve genel havacılık ile uzay teknolojileri konusunda firmalarımızın üretim yapmasını sağlamak” dedi.  Hatipoğlu, “Kentimizin mevcut gücü ve potansiyeliyle uzay, havacılık ve savunma alanlarında önemli avantajlara sahip. ASELSAN Günleri programımız ile de ASELSAN ve Bursalı firmalar arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi istiyoruz” diye konuştu.

6.5 Milyar Dolarlık Sipariş

ASELSAN Merkezi Tedarik Direktörü Ali Rıza Kılıç, ASELSAN`ın her yıl istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü söyledi. ASELSAN`ın üzerindeki sipariş yükünün yıllar itibariyle arttığını ifade eden Kılıç, “Bugün itibariyle 6.5 milyar dolar değerinde alınmış siparişimiz var. Bu siparişlerin yıllara göre dağılımı, 2023-2025 yıllarına kadar uzanan teslimat programı var. ASELSAN bu kadar siparişi, teslimatı ve iş yükünü kendi başına yapmıyor. Ciddi bir yan sanayi ağı ile çalışıyoruz. Yan sanayinin teknolojik gelişimi ile birlikte yan sanayi firmalarına verdiğimiz işlerin niteliği ve niceliği de artmış durumda. Yıllar önce sadece talaşlı imalat ve döküm gibi basit işleri yan sanayiye yaptırırken bugün artık tasarım süreçlerinin de girdiği anahtar teslim projeleri yan sanayine çok rahatlıkla verebiliyoruz. Geldiğimiz nokta gerçekten gurur verici” dedi.

“Yerlileştirme Önceliğimiz”

ASELSAN`ın bir vakıf şirketi olduğunu hatırlatan Kılıç, “ASELSAN aynı zamanda misyon şirketidir. Önceliklerimiz malı en uygun fiyata bir yerlerden almak değil. Millileştirme bizim için önemli. İçinde bulunduğumuz konjonktür de bunun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bu amaçla da yurt içine verdiğimiz siparişlerimizi sürekli artırmayı istiyoruz. Katma değerli ürünleri yurt içinden tedarik ederek, ithalata olan bağımlılığımızı azaltmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Aselsan`ın Kapısı Her Zaman Size Açık”

ASELSAN olarak Bursalı firmalarla işbirliğini güçlendirmek istediklerini kaydeden Kılıç, “Bursa`nın ciddi bir potansiyeli var. Ama şimdiye kadar savunma sanayi ile Bursa`nın bu gücünü bir araya getiremedik. Sanayi ve teknolojinin bu denli yoğun olduğu bir şehir ile çok az çalışılıyor olması önemli bir eksik. Bu bir başlangıç toplantısı olacaktır. Bursa`nın savunma sanayiden alacağı paya katkı sağlamayı hedefliyoruz. ASELSAN`ın kapısı her zaman size açık. İşbirliği toplantılarımıza devam edeceğiz. Bu toplantıya ev sahipliğinden dolayı BTSO`ya şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Markanız bizimle şehrin markası olsun
ŞEHİR MARKALARI
Reklam İletişim 0212 562 60 06

Bu haberler de ilginizi çekebilir